Vládna kolóna automobilov išla rýchlo, ale bez zbytočných majákov. Nebol dôvod upozorňovať na to, že vo vozidlách nesedia bežní občania. Opustila Luhanskú oblasť, prekročila hranice s Ruskom a so svojimi vysokopostavenými pasažiermi zmizla v ruskom bezpečí. Bola streda 27. novembra.
Podľa ruskej Novoj gazety, ktorá má priamo v Luhansku svojho spravodajcu, sedeli v autách lídri separatistov, ktorí sa pred tromi rokmi zaslúžili o to, že sa v ukrajinskom Donbase rozhorel konflikt.

Osobitne rýchlo takzvanú luhanskú ľudovú republiku, jednu z dvoch, ktoré proti vôli Kyjeva a s podporou ruskej armády vyhlásili na východe Ukrajiny v roku 2014, opustil jej líder Igor Plotnickij. Odišla aj šéfka jeho kancelárie Irina Tejcmanová, vedenie miestnej televízie a niekoľko ďalších osôb, ktoré zastávali v separatistickej oblasti vysoké funkcie.
Medzitým budovy v Luhansku ostávali obkľúčené ozbrojenými mužmi, ktorým podľa ruských novinárov velia dôstojníci ministerstva bezpečnosti susednej separatistickej doneckej ľudovej republiky a vybraní pracovníci ministerstva vnútra z Luhanska. Nefunguje miestna televízia ani rozhlas, mobilné telefóny nemajú signál.
Prevrat, ak sa to tak dá nazvať
Vyzeralo to na prevrat. Ak sa v neuznanej ústave môže vôbec puč udiať, tak tu sa udial. Nakoniec, ide o scenár pomerne typický - Moskva pomohla k moci ľuďom, ktorí sa jej chytili bez riadnych volieb, predovšetkým využitím svojej ozbrojenej sile. Uchádzačov o vedúce miesta v Luhansku bolo viac a niektorí, ako sa ukázalo, boli dokonca silnejší než Plotnickij.
Po tom, čo sa už týždeň na východe Ukrajiny separatisti bijú o korupčné zdroje, moc a beztrestnosť, sa z ich riadiaceho stanoviska v moskovskom Kremli konečne ozvalo hodnotenie de facto prevratu v neuznanej takzvanej luhanskej demokratickej republike.