PRAHA, BRATISLAVA. Hlasovanie je tajné, no jeho výsledky aj tak mnohé naznačujú. Že podpredsedom Poslaneckej snemovne sa môže stať xenofóbny Tomio Okamura aj predseda komunistov Vojtěch Filip, ale nie bývalý rektor Masarykovej univerzity v Brne a líder druhej najsilnejšej strany posledných volieb Petr Fiala.

Kandidát ODS a pravicových strán Fiala dostal v piatkovom hlasovaní len 85 hlasov z dvesto. Napriek predchádzajúcim dohodám, podľa ktorých tento post občianskym demokratom patrí, za neho teda nezahlasovalo 115 poslancov.
Rovnaký počet poslancov majú strany ANO, SPD Tomia Okamuru a komunisti. Na parlamentnej pôde minulý týždeň vznikla nová, neformálna hlasovacia koalícia. Koalícia, ktorú už aj zahraničné médiá označujú za spojenie miliardára, nacistu a komunistu.
Vidieť do hláv
„Chcela by som mať možnosť vidieť do hláv aspoň niektorým poslancom za ANO,“ napísala po hlasovaní na twitteri Markéta Pekarová Adamová, ktorá sa cez víkend stala prvou podpredsedníčkou TOP 09. „Zaujímalo by ma, kam sa schovalo ich svedomie, ak teda nejaké majú. Názory, morálku, česť je treba dať nabok, teraz musia makať a poslúchať vodcu.“
Loading
...
Parlamentná matematika
- Dolná snemovňa českého parlamentu má dvesto poslancov, na väčšinu ich teda treba 101.
- ANO – 78 poslancov,
- ODS – 25 poslancov,
- Piráti – 22 poslancov,
- SPD Tomia Okamuru – 22 poslancov,
- komunisti – 15 poslancov,
- ČSSD – 15 poslancov,
- KDÚ-ČSL – 10 poslancov,
- TOP 09 – 10 poslancov,
- Starostovia a nezávislí – 10 poslancov.
Vodcovský princíp fungoval v strane ANO už už v minulom volebnom období. Andrej Babiš získal na kandidátku aj rešpektované osoby, do čela Prahy postavil napríklad bývalú šéfku českej Transparency International Adrianu Krnáčovú, no aj títo ľudia za ním stáli, keď sa prejavili jeho údajné podvody pri poberaní dotácií.
Babišovi poslanci pri hlasovaní o policajnej žiadosti na vydanie Babiša a jeho pravej ruky Jaroslava Faltýnka v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo odišli. Uznávaný herec a diplomat, minister obrany Martin Stropnický, bývalý rektor Masarykovej univerzity Jiří Zlatuška. Ani oni nenarušili stranícku disciplínu.
„V histórii sme viackrát videli, že ak sa renomované osobnosti s morálnou autoritou dajú do služieb politickej strany, zaradia sa do šíku. Aj keď pri tom osobne trpia, podporujú lídra, za ktorého sa postavili,“ hovorí pre SME politológ Lukáš Jelínek. „V tomto období to podľa mňa pre politikov hnutia ANO bude ešte ťažšie.“