WASHINGTON. Američan Mike Hughes, ktorý neverí v guľatosť planéty Zem a ktorý sa svoj názor rozhodol dokázať vlastným výskumom, musel cez víkend odložiť štart svojej po domácky vyrobenej rakety. Úrady mu totiž nepovolili na pokus v Mohavskej púšti využiť pozemky vo verejnom vlastníctve. Hughes ešte tento týždeň odštartuje zo súkromného pozemku, napísal portál Science Alert.
"Toto sa stane zakaždým, keď musíte niečo riešiť s federálnymi úradmi," povedal Hughes o zmarenom pláne. Ten pôvodne počítal so sobotňajším štartom, ktorý by sa ale aj tak zrejme musel zrušiť pre technické problémy s motorom.
Raketa s parným pohonom
"Nepredpokladám, že to bude skôr ako v utorok," uviedol Hughes o novom termíne štartu. Vysvetlil, že príprava odpaľovacej rampy a rakety trvá tri dni.
Hughes chce v rakete, ktorá je poháňaná parou, vyletieť do výšky asi 500 metrov. V neskorších fázach výskumu, ktoré zahŕňajú aj let balónom, sa chce postupne dostať až do vesmíru, odkiaľ chce zaobstarať fotografie obzora. Verí, že jeho fotky jasne preukážu plochosť Zeme. Všetky snímky, ktoré ukazujú zakrivenie planéty, považuje za upravené. Nepresvedčilo ho ani svedectvo astronautov, o ktorých tvrdí, že sú zapojení do celosvetovej konšpirácie.
Loading
...
Hughes: Astronauti klamú, sú to slobodomurári
"John Glenn a Neil Armstrong sú slobodomurári. Akonáhle toto pochopíte, odhalíte pôvod podvodu," vysvetlil. Glenn bol prvým Američanom, ktorý sa dostal na obežnú dráhu okolo Zeme, Američan Armstrong bol zase prvým človekom, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca.
Šesťdesiatjedenročný Hughes okrem iného vyhlásil, že neverí ani vo vedu, ktorú považuje porovnateľnú so sci-fi.
Hughes tvrdí, že na svoj raketový projekt doteraz vynaložil asi 20-tisíc dolárov. Raketu postavil z častí, ktoré našiel v kovošrote, odpaľovaciu rampu potom vyrobil z karavanu. Svoj prvý raketový let, pri ktorom bol zranený, si odbil v roku 2014 v Arizone, vtedy prekonal vzdialenosť asi 400 metrov. Teraz sa Hughes pokúsi prejsť vzdialenosť štyrikrát vyššiu a očakáva, že raketa dosiahne rýchlosť až 800 kilometrov za hodinu.