Skončilo sa šieste kolo rokovaní o brexite a zdá sa, akoby vyjednávania uviazli. Vidíte nejaký posun vpred?
"Odkedy Británia aktivovala článok 50 a začali sme rokovania s Úniou, dosiahli sme výrazný pokrok vo viacerých oblastiach.
Prvou sú práva občanov, ktorým chceme poskytnúť viac istoty, a chceme to urobiť čo najskôr. Pokročili sme aj v otázke hranice so Severným Írskom. Je však jasné, že konečné riešenia nenájdeme, kým nebudeme presne vedieť, aké obchodné vzťahy bude mať Británia s Úniou.
Premiérka Theresa Mayová už v septembrovom prejave vyhlásila, že Spojené kráľovstvo si bude stáť za svojimi záväzkami. Odísť máme v marci 2019, do rozpočtu Únie budeme platiť ešte rok po našom odchode.
Žiadny členský štát nebude musieť pre brexit počas terajšieho rozpočtového obdobia zaplatiť viac alebo dostať menej.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že rokovania nenapredujú. No treba si uvedomiť, že dostatočný pokrok, nutný na začatie rozhovorov o budúcich obchodných vzťahoch, neznamená, že všetko musí byť schválené a odsúhlasené skôr, než sa posunieme do druhej fázy rokovaní. To je až náš finálny cieľ, začať hovoriť o nastavení budúcich vzťahov."
Spomenuli ste marec 2019, termín, keď Spojené kráľovstvo opustí Úniu. Je už definitívny? V posledných dňoch totiž v Británii ožila debata, že brexit možno zvrátiť.

"Ľudia sa v referende vyjadrili jasne. Väčšina z nich si zvolila odchod z Únie. Politicky je toto rozhodnutie nezvrátiteľné, musíme predsa rešpektovať vôľu väčšiny."
Vaša krajina má na odchod rok aj niekoľko mesiacov. To nie je veľa času.
"Sme si toho vedomí."
Rastie s ubúdajúcim časom riziko tvrdého brexitu, teda že Británia napokon opustí Úniu bez akejkoľvek dohody?
"Pravdaže, to riziko tu je, ale naozaj verím, že zvíťazí triezvy pohľad na obchodné aj hospodárske vzťahy. Dohoda je totiž v našom spoločnom záujme.
Britská ekonomika je druhá najväčšia a zároveň najrýchlejšie sa rozvíjajúca ekonomika v Únii. Ak ňou niečo otrasie, zákonite to pocíti celá Únia. Preto nevidím dôvod, aby sa niekto snažil otriasť ňou ešte viac. V konečnom dôsledku by to poškodilo nás všetkých."
Ani premiérka Theresa Mayová nevylúčila tvrdý brexit. Dnes zažíva prudký pokles popularity. Prečo je práve ona čoraz menej obľúbenou političkou?
Andy Garth
Garth pracuje v britskej diplomacii od roku 1988, na rôznych pozíciách pôsobil v Poľsku, Rumunsku, Thajsku či na Taiwane. Na Slovensku je od septembra 2014.
"Verejná mienka v Británii naznačuje, že ľudia začínajú byť frustrovaní. Premiérka Mayová tomu čelí ako líderka a krajinu vedie v týchto ťažkých rokovaniach. Vieme, že pri rokovaniach s Úniou musíme robiť kompromisy. Briti teraz potrebujú najmä vidieť, že aj Únia berie rokovania vážne a je tiež otvorená kompromisom."
V Británii je približne 95-tisíc Slovákov, na Slovensku žije asi dvetisíc Britov. Ktorá skupina je viac znepokojená, keď sa začne hovoriť o brexite?