SOUL, BRATISLAVA. Aj dve deti na rodinu sú pre našu preplnenú krajinu príliš veľa. Takýto vládny plagát sa v osemdesiatych rokoch snažil presvedčiť juhokórejské rodiny, že základom modernej spoločnosti sú „malé a prosperujúce rodiny“. V poľnohospodárskej krajine bol priemerný počet detí na ženu vyšší ako šesť.
Vláda sa teda snažila úhrnnú pôrodnosť znížiť – zdravotnou staroslivosťou aj kampaňami za plánované rodičovstvo. Snaha Južnej Kórei fungovala – podľa demografov z Populačného referenčného úradu sa podarilo počet detí naozaj znížiť.
Úhrnná plodnosť
Priemerný počet detí na jednu ženu.
- Portugalsko - 1,2
- Slovensko - 1,3
- Stredná Európa - 1,4
- Európska únia - 1,5
- Rusko - 1,7
- USA - 1,9
- India - 2,4
- Blízky východ a severná Afrika - 2,8
- subsaharská Afrika - 5,0
- Niger - 7,6
Zdroj: údaje Svetovej banky, 2016
Južná Kórea sa však prerátala. Dnes prosperujúca krajina začína pociťovať to, že roky svoj postoj k plánovaniu rodičovstva nezmenila.
Pôrodnosť dosahuje rekordne nízke hodnoty a vláda sa začína obávať o budúcnosť krajiny a sociálneho systému. Kým v Južnej Kórei chcú za viac detí bojovať povinným randením na univerzitách, iné krajiny s týmto problémom bojujú kampaňami, daňovými úľavami aj medailami od Putina.
Kurz a menej práce
Ak sa prihlásite na predmet Manželstvo a rodina na juhokórejskej Donggukskej univerzite, musíte počas semestra randiť s aspoň troma spolužiakmi, s každým aspoň mesiac.
Okrem štúdia teórie o vzťahoch či manželstve musia študenti v rámci „domácej úlohy“ vytvoriť páry a ísť na rande.
„Cieľom kurzu je rozvinúť schopnosť študentov vybrať si, aký typ osoby je pre nich ten pravý, takže môžu mať zdravý vzťah,“ hovorí podľa webu Ewha Voice profesor Jang Jang Jae-sook, ktorý kurz na dvoch kórejských univerzitách vedie.