BRATISLAVA. Budúcnosť Európy je vo Visegrádskej štvorke, povedal v marci na spoločnom summite vo Varšave maďarský premiér Viktor Orbán. Hovoril o tom, že Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko sa nenechajú Úniou vydierať a že majú spoločnú pozíciu smerom ku Bruselu.
Nielen Orbán, ale aj líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski v poslednej dobe čoraz častejšie hovoria o Visegráde ako o silnom združení v rámci regiónu. Konkrétne kroky politikov sú však už rozdielne – kým slovenský premiér Robert Fico niekoľkokrát deklaroval, že Slovensko chce byť súčasťou jadra EÚ, jeho kolegovia sú voči Bruselu skeptickejší.
Mečiar a Kiska
To, že politici V4 využívajú len ako zásterku iných politických úmyslov, minulý týždeň na diskusii Stredoeurópskeho fóra spomínali aj hostia z týchto štyroch krajín.
“Nikdy som nebol fanúšikom Fica, no teraz sa chová veľmi racionálne, kým poľská vláda reaguje absurdne.
„
„Nikdy som nebol fanúšikom Fica, no teraz sa chová veľmi racionálne, kým poľská vláda reaguje absurdne,“ povedal šéfredaktor poľského denníka Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Slovensko tiež nazval „bodom nádeje pre celý región“, ktoré má byť inšpiráciou
„Slovensko uspelo v dvoch veciach – sami sa zbavili Mečiara, človeka, ktorý používal jazyk nacionalizmu a populizmu. Druhým znakom boli prezidentské voľby, keď Fico prehral,“ povedal Michnik a chválil rétoriku prezidenta Andreja Kisku.
„U nás je to nemožné. Náš prezident používa demagógiu a klišé, Kiska hovorí o reálnych problémoch. Som dnes veľký slovakofil,“ uzavrel.

Preceňovaná V4?
Budúcnosť Visegrádu ako politickej skupiny nevidí úplne pozitívne ani bývalý český minister zahraničia Karel Schwarzenberg. „V4 bola vždy preceňovaná, je to veľmi pragmatická skupina. Spravila veľa dobrého, no nemá ani spoločný úrad. Samozrejme mala svoje úspechy keď sme vstupovali do EÚ,“ povedal diplomat. Viktor Orbán pritom často svoje názory prezentuje ako spoločný názor Visegrádu. „V4 vôbec nie je tak jednotná, ako to tvrdí Orbán,“ dodáva.
Napriek kritike európskych politík si Orbán dáva pozor na slovník – väčšina Maďarov je napriek nesúhlasu s migračnou politikou dosť proeurópskych.
„Orbán vždy hovorí o boji proti Bruselu, nie proti EÚ. Nemôže zaútočiť na túto silnú európsku identitu,“ tvrdil na fóre tiež maďarský disident a spisovateľ Miklós Haraszti. Orbánovi sa však podľa neho darí ukázať, že Únia nefunguje.
Slovenský politológ Miroslav Kusý tvrdí, že Visegrád má svoju funkciu, nie však v politických cieľom. „Je to skupina, ktorá tu dlhodobo existuje, no nemôže mať ciele ako vytvorenie stredoeurópskej alternatívy,“ povedal. Mnohí skupinu stále vnímajú ako možnosť diplomatov spraviť si spoločné fotografie na summitoch.