KÁHIRA, BRATISLAVA. Militanti Islamského štátu v čiernych maskách spustili paľbu samopalmi na autobus s koptskými kresťanmi, ktorí v máji mierili do kláštora v púšti Sinanjského polostrova. Zabili 29 ľudí.
Po paľbe vstúpili do vozidla, aby dorazili všetkých mužov, ktorí paľbu prežili. Medzi zranenými bola aj Mariam Adelová, jej manžela a deviatich ďalších príbuzných zabili.
Od žien džihádisti žiadali, aby vyriekli vyznanie islamskej viery. Keď odmietli, zobrali im „vojnovú korisť“ – šperky alebo mobily.
„Vzdať sa viery? Samozrejme, že som odmietla,“ povedala Adelová v televíznom rozhovore. „Ak by sme tak urobili, možno by nás pustili a správali sa k nám dobre. My však chceme len Ježiša a veríme, že nás nikdy neopustí.“

Rozvrat spoločnosti
Odnož Islamského štátu na Sinajskom polostrove bojuje proti vláde už štyri roky. Ciele si vyberá rôzne, vždy tak, aby oslabila dôveru spoločnosti v režim prezidenta Abdala Fattáha Sísího.
Dlhodobo sú cieľom koptskí kresťania, ktorých je v Egypte takmer desať miliónov. Útočia na ich kostoly, jednotlivcov alebo na autobusy s pútnikmi.

V posledných rokoch zabili aj asi tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Pred dvoma rokmi zas umiestnili bombu na lietadlo s ruskými turistami odchádzajúcimi zo Šarm aš-Šajchu a zabili 224 ľudí.
V piatok sa ukázalo, že ich cieľom môžu byť aj prívrženci islamu, teda náboženstva, v mene ktorého páchajú svoje zverstvá. Pri streľbe a bombovom útoku na mešitu v meste Bir al-Bed na severe Sinajského polostrova zabili najmenej 184 ľudí. K útoku sa však zatiaľ nikto neprihlásil.
„Vidíme útok v tejto oblasti, ktorú považujeme za pomerne bezpečnú, a zrazu je tam osemnásť obetí,“ povedal ešte v septembri Mohannad Sabry, autor knihy o džihádistoch na Sinaji. Pre Washington Post vtedy komentoval útok na policajtov na kontrolnom stanovišti. „Je to signál, že situácia naozaj nie je pod kontrolou.“
Pritom práve na boji proti džihádistom a zabezpečení pokoja si svoju politickú kariéru vybudoval súčasný prezident Sísí. Preto aj západní štátnici často prehliadajú porušovanie ľudských práv v jeho krajine.
V roku 2013 ako šéf armády zvrhol demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího a sám prevzal moc.