BUENOS AIRES. Na palube stratenej ponorky, ktorá pred vyše týždňom zmizla pri pobreží Argentíny, pravdepodobne nastal výbuch. Vo štvrtok to naznačil hovorca argentínskeho námorníctva, kapitán Enrique Balbi.
Experti podľa neho v čase, keď sa ponorka naposledy ohlásila, zachytili v mori "abnormálny a krátky" zvuk, ktorý pripomínal výbuch.
Balbi ďalej informoval, že poznajú len lokalitu možného výbuchu, nie jeho príčinu. K explózii prišlo blízko miesta, kde sa mala ponorka nachádzať krátko predtým, ako s ňou stratili kontakt.
Zúfalí príbuzní
Informácia, ktorú zverejnili Argentínčania, sa zhoduje s tým, na čo prišli aj americkí výskumníci. Aj oni podľa Balbiho zachytili "hydroakustickú anomáliu" neďaleko miesta, odkiaľ ponorka vyslala posledný signál.

Príbuzní námorníkov, ktorí boli na palube San Juanu, medzitým zúfalo čakajú na akékoľvek nové správy priamo v prístave Mar del Plata, kde malo plavidlo zakotviť.
"Cítim sa, ako by som čakala len na mŕtvolu," cituje Guardian Helenu Alfarovú, sestru Cristiana Ibaňeza, ktorý uviazol v ponorke a mal tam na starosti obsluhu radaru.
Sťažujú sa tiež na to, že prezident Mauricio Macri sa o zmiznutí plavidla dozvedel neskoro. "Samá byrokracia, samý protokol," posťažovala sa Alfarová.
Hľadajú ju tisícky ľudí
Argentínske vojenské námorníctvo stratilo kontakt s ponorkou ARA San Juan 15. novembra počas jej bežnej misie - plavby z argentínskeho prístavu Ushuaia do domovského prístavu pri meste Mar del Plata. Na jej palube bolo 44 ľudí.

Po ponorke pátra takmer štyritisíc ľudí z desiatich krajín v plavidlách aj lietadlách. Očakáva sa, že počasie sa ešte zhorší, čo môže hľadanie ešte viac sťažiť.
Pátranie sa dostalo do kritickej fázy, keďže kyslík mal podľa prepočtov vystačiť ľuďom v ponorke maximálne do stredy.
Ponorku San Juan vyrobili už pred 34 rokmi. Viacerí experti spochybňujú, či bolo plavidlo v dostatočne dobrom technickom stave na to, aby bolo schopné absolvovať dlhú desaťdňovú plavbu.
Dohady okolo havárií
Havárie ponoriek často sprevádzajú dohady a fakty sú dlhé roky neznáme. V roku 2000 sa v Barentsovom mori potopila „nepotopiteľná“ ruská ponorka Kursk.
Príčinou bol pravdepodobne výbuch paliva v torpéde. Aj keď ruská vláda najskôr odmietla medzinárodnú pomoc a informovala, že všetkých 118 ľudí na palube zahynulo, neskôr sa ukázalo, že aj po potopení 23 námorníkov bojovalo o život v inej časti ponorky.
V roku 1968 sa na dne Atlantiku potopila americká ponorka USS Scorpion s 99 členmi posádky. Príčina nehody podľa denníku Washington Post nie je dodnes známa.
