HAAG, BRATISLAVA. Ľudia mu neverili, niektorých rozsudky nahnevali, iných trochu potešili, no verili v prísnejší trest. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v stredu vyriekol svoj najvážnejší a jeden z posledných rozsudkov – poslal bývalého generála armády Srbskej republiky Ratka Mladiča na doživotie do väzenia.
Viac ako 24 rokov fungujúci súd čelil počas rokov kritike za to, že zločincov nepotrestal spravodlivo alebo že ich vôbec potrestal. O pár týždňov táto kapitola svetovej justície skončí.
Pálil vlajky, pustili ho
ICTY bol prvým tribunálom od norimberských procesov, ktorý riešil vojnové zločiny. Rozsudky aj procesy z Haagu však mnohí kritizovali aj spochybňovali. Najviac azda minulý rok, keď súd oslobodil srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelja.

Blízky spolupracovník exprezidenta Slobodana Miloševiča sa súdu vzdal v roku 2003, pre liečbu rakoviny mu však v roku 2014 povolili odchod do Belehradu.
Muža, ktorý ešte pred dvoma rokmi pálil chorvátske vlajky, vinili z deportácie desaťtisícov Chorvátov a moslimov, ako aj z vrážd a podnecovania k nenávisti. Jeho výzvy na zabíjanie však súd vyhodnotil ako burcovanie srbských bojovníkov a nie ako nabádanie na zločin.
V marci 2016 ho tak zbavili všetkých obvinení a Šešelj je dnes lídrom srbskej opozície. „Tento rozsudok je pre haagsky tribunál hanbou a znamená porážku pre ICTY,“ reagoval vtedajší chorvátsky premiér Tihomir Orešković.