MOSKVA. Prevádzkovateľ ruského jadrového zariadenia Majak v stredu odmietlo podozrenia, že zvýšená rádioaktivita, ktorú namerali aj v Európe, pochádza odtiaľ. Rosatom to uviedol v stanovisku k médiám, ktoré poskytlo aj SME. S ruténiom 106, ktorého zvýšené koncentrácie namerali nad Ruskom ale aj európskymi krajinami, vraj už dlhé roky nepracuje.
"V roku 2017 neprebiehala v podniku Majak výroba žiaričov z ruténia 106," uvádza v stanovisku Rosatom. "Podnik Majak teda nemôže byť zdrojom zvýšenej koncentrácie ruténia 106 v ovzduší," tvrdí koncern.

Ruská meteorologická služba Rosgidromet v pondelok priznala "extrémne vysoké" koncentrácie rádioaktívneho izotopu ruténia Ru-106 v niekoľkých častiach krajiny, ktoré sa vyskytli koncom septembra, čo potvrdzuje európske správy o kontaminácii.
Podozrivým bolo jadrové zariadenie v Rusku (Majak), ako aj podobné zariadenie v Kazachstane. K úniku rádioaktívnych látok mohlo podľa agentúry Reuters dôjsť v posledný septembrový týždeň. Rusko a Kazachstan však tieto podozrenia odmietajú.
Ochranárska organizácia Greenpeace v utorok vyhlásila, že dá podnet na ruskú generálnu prokuratúru, aby prešetrila "možné zatajovanie radiačnej nehody" a zistila, či bola zabezpečená dostatočná ochrana verejného zdravia.
Experti už začiatkom októbra uviedli, že zdroj mierneho zvýšenia rádioaktivity v európskych krajinách sa nachádza v oblasti južného Uralu. Nehodu v jadrovej elektrárni však ako príčinu vylúčili. Rádioaktívne ruténium je využívané okrem iného ako zdroj žiarenia pri liečbe rakoviny alebo v energetických systémoch vesmírnych družíc.