ZÁHREB, BRATISLAVA. V marci tohto roka otvorili v chorvátskom hlavnom meste Záhreb nový letiskový terminál. Futuristická budova mala ukázať modernú tvár štátu, ktorý vznikol po občianskej vojne v Juhoslávii a v súčasnosti je už členom Európskej únie. Osobnosť, po ktorej terminál pomenovali, však nepripomína budúcnosť, ale práve krvavú minulosť. Najmä pre susedných Srbov.

Franjo Tudjman bol prezidentom Chorvátska, keď v roku 1995 jeho armáda viedla operáciu Búrka. Zameraná bola na vytlačenie Srbov žijúcich v samozvanej republike Srbská Krajina. Státisíce Srbov museli opustiť svoje domovy a do Chorvátska sa už nikdy nevrátili. To, čo Chorváti označujú za veľkolepú operáciu, ktorá zachránila nezávislosť štátu, je pre Srbov genocídou.
Rozsudky haagskeho tribunálu k týmto udalostiam sú zmätočné. Najprv odsúdil veliteľa operácie Anteho Gotovinu, takisto chorvátskeho národného hrdinu, na 24 rokov väzenia za vedenie zločineckej skupiny. Neskôr ho však viny zbavil. Medzi súdenými by bol zrejme aj Tudjman, no procesu sa nedožil. V decembri roku 1999 zomrel.
Terorista alebo hrdina
Nejde o jediný prípad. Po celom Balkáne vznikajú v posledných rokoch nové letiská, ktoré majú ukázať modernú tvár nových štátov. Namiesto toho však často oživujú staré spory.