MOSKVA. Existenciu rádioaktívneho mraku, ktorý sa koncom septembra objavil nad Európou, už oficiálne potvrdilo aj Rusko. Podľa francúzskych expertov, ktorí to potvrdili už minulý týždeň, sa práve odtiaľ šíril.
Jeho presný zdroj dodnes verejnosť nepozná.
Úroveň rádioaktívneho znečistenia izotopom ruténia Ru-106 bola koncom septembra najvyššia v okolí južného Uralu. Na niektorých miestach dokonca až takmer tisícnásobne prekročila normu, potvrdila už aj ruská meteorologická služba Roshydromet, ktorej správu cituje Guardian.

Izotop sa v prírode bežne vôbec nevyskytuje a je jasné, že musel uniknúť z nejakého jadrového zariadenia. Z akého presne, však dodnes nevieme.
Isté je len to, že to nebola jadrová elektráreň, pretože okrem Ru-106 by z nej museli uniknúť aj iné prvky. Tie však nenamerali. Pre verejnosť by napriek tomu ani taká vysoká koncentrácia Ru-106 nemala predstavovať zdravotné riziko.
Ruská pobočka Greenpeace napriek tomu vyzvala ruské úrady, aby incident vyšetrili. Obávajú sa, že zodpovedné úrady sa znečistenie pokúsili ututlať.
Najvyššie znečistenie zaznamenali v meste Argajaš. Len 30 kilometrov odtiaľ sa pritom nachádza zariadenie Majak na spracovanie jadrového paliva a práve odtiaľ mohol mrak prísť.
V roku 1957 prišlo v Majaku k rozsiahlemu úniku radiácie. Bol to dokonca tretí najväčší podobný únik v histórii – hneď po Černobyle a Fukušime. Počet obetí katastrofy v Majaku nepoznáme, boli to však minimálne stovky ľudí.