WASHINGTON, BRATISLAVA. Dve ženy, ktoré napadli Kim Čong-nama priamo na letisku v Malajzii. Nervový plyn VX, mocenský boj o vládu nad Severnou Kóreou. Vražda nevlastného brata severokórejského diktátora vo februári tohto roka pútala pozornosť svetových médií, no išlo o teroristický útok na zahraničnej pôde?
Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa áno.
Aj týmto incidentom zdôvodňuje americká vláda návrat tejto krajiny na americký zoznam štátov podporujúcich terorizmus v zahraničí.
Rovnako aj smrťou amerického občana Ota Warmbiera, ktorý prišiel do Severnej Kórey ako turista, no zadržali ho za zneuctenie lídra Kima. Vo väzení ho zrejme mučili, domov ho vrátili v kóme a zakrátko zomrel. Aj keď tu sa nedá hovoriť o terorizme v zahraničí.

„Okrem toho, že sa svetu neustále vyhráža jadrovým zničením, Severná Kórea neustále podporovala teroristické útoky vrátane tých na zahraničnej pôde,“ vyhlásil v pondelok Trump.
Viac ako jeden prípad
Otázkou je, ktoré útoky presne myslí, keďže okrem vraždy Kim Čong-nama sa o severokórejskej podpore zahraničných teroristov veľa nevie a aj právnici upozorňujú, na to, že aby sa krajina na zozname objavila, je treba viac ako jeden prípad. Vo svojom nedávnom prejave v Južnej Kórei spomínal aj ostreľovanie juhokórejských ostrovov a prieniky na jej územie.
Ide však najmä o politické rozhodnutie, keďže Trump sa dlhodobo krajine vyhráža, najmä pre jej jadrové hrozby. Minister zahrainčných vecí Rex Tillerson sa síce pokúša o diplomatické rokovania s režimom, no po tomto zaradení na zoznam to bude oveľa ťažšie.
Napriek tomu to Tillerson označuje skôr za symbolický krok.