HARARE, BRATISLAVA. Zomreli tisícky nevinných civilistov. Len preto, že patrili k etnickej skupine Ndebele, ktorá prevažne podporovala opozičné hnutie Zapu.
Podľa odhadov pri masakroch v 80. rokoch, ktorými zimbabwiansky prezident Robert Mugabe krvavo začal svoje 37-ročné vládnutie a ktorých cieľom bolo odstránenie odporu, zomrelo asi dvadsaťtisíc civilistov.
Mnohých našli v hromadných hroboch. Svedkovia neskôr hovorili aj o tom, že vojaci so severokórejským výcvikom nútili dedinčanov tancovať na čerstvo zakopaných hroboch a skandovať heslá na oslavu Mugabeho.
Rovnaký líder, rovnaká strana
Šéfom spravodajských služieb s veľkým vplyvom na armádu bol v tom čase Emmerson Mnangagwa. Ten istý muž, ktorý chce teraz vymeniť už 93-ročného Mugabeho.

Zrejme sa mu to skôr či neskôr podarí, keďže má za sebou podporu vojnových veteránov a zmenu si praje aj veľká časť spoločnosti, no nepôjde o skutočnú revolúciu, len o odovzdanie moci medzi bývalými spolupracovníkmi.
Ak sa totiž o Mugabeho vláde hovorilo v súvislosti s brutálnym potláčaním odporu, Mnangagwa bol tým, kto toto potláčanie odporu viedol. On ten režim vytváral ako pravá ruka diktátora.
Rovnako aj súčasná strana Zanu-PF, ktorá vznikla v roku 1987 zlúčením dvoch hlavných strán po konci občianskej vojny, je stranou, ktorá roky vytvárala režim Roberta Mugabeho.
Straníci síce hlasovali za jeho odvolanie z čela, no sú to tí istí straníci, ktorí ho ešte pred mesiacom s nadšením podporovali. Nič na tom nemení pohľad na tancujúcich ľudí oslavujúcich koniec muža, ktorému ešte donedávna vytvárali kult osobnosti bojovníka za práva pôvodných Afričanov.
„Je to veľmi krutý muž, veľmi krutý,“ povedal o budúcom lídrovi pre BBC jeden veterán boja za zimbabwiansku nezávislosť.