BRUSEL. Slovensko neuspelo v pondelok v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy.
Po marci 2019 bude EMA sídliť v holandskom Amsterdame, ktorý v rozhodujúcom treťom kole porazil talianske Miláno.
O tomto výsledku rozhodlo hlasovanie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.
Bratislava na štvrtom mieste
Bratislava nezískala dostatočný počet hlasov už v prvom kole, v čo dúfala slovenská diplomacia aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý bol prítomný na hlasovaní v Bruseli. Slovenská metropola bola - podľa diplomatických zdrojov - blízko postupu do druhého kola hlasovania.

Najviac, 25 bodov, získalo v prvom kole Miláno. Na druhom mieste boli zhodne s 20 hlasmi Amsterdam a Kodaň.
Bratislava sa ocitla na štvrtom mieste s 15 bodmi a za ňou nasledovala Barcelona so ziskom 13 hlasov zo strany členských krajín EÚ.
Cez druhé kolo neprešla Kodaň, o víťazovi sa tak rozhodlo medzi Milánom a Amsterdamom.
Obe krajiny v treťom kole získali zhodný počet 13 hlasov a o víťazovi musel rozhodnúť žreb. "Gratulujem Amsterdamu k víťazstvu v hlasovaní na presídlenie EMA," uviedol na Twitteri nemecký štátny minister pre európske záležitosti Michael Roth.
"Je to vynikajúca voľba, ktorá garantuje kontinuitu pri zaisťovaní bezpečných medicínskych produktov pre európskych zákazníkov," dodal.
Pôvodne sa o sídlo EMA uchádzalo až 19 členských krajín, v posledných dňoch sa však kandidatúry vzdali Malta, Chorvátsko a Írsko.
Loading
...
Slovensko nikoho nepodporilo
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí netají sklamanie, že Slovensko s kandidatúrou neuspelo. Pripomína, že sa tak stalo napriek vynikajúcej ponuke, ktorú spolu s ministerstvom zdravotníctva predložilo.
"Sme presvedčení, že občania Európskej únie z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru, ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu," povedal pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.
"Nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové," zhrnul Susko.
Sklamaný bol aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý Slovensko na hlasovaní zastupoval. „Bratislava skončila v hlasovaní štvrtá, a teda sme nepostúpili iba tesne. To, samozrejme, zamrzí," povedal Drucker.
“Som sklamaný, že do druhého kola nepostúpili najlepšie ponuky a rovnako ani jedna krajina z nových členských štátov.
„
"Chcem sa veľmi úprimne poďakovať krajinám V4 a ostatným členským štátom, ktoré nás podporili. Som sklamaný, že do druhého kola nepostúpili najlepšie ponuky a rovnako ani jedna krajina z nových členských štátov," pokračoval.
"Slovensko od samého začiatku zastávalo názor, že má byť zohľadnené geografické kritérium tak, ako ho požadovali samotné členské krajiny v kritériách. Nakoľko v druhom a treťom kole nebola žiadna krajina, ktorá by zohľadňovala geografické kritérium, preto Slovensko nepodporilo žiadnu z postupujúcich krajín."
Za neúspech a prehru súčasnej slovenskej diplomacie a vlády označili výsledok Slovenska opozičné strany SaS a OĽaNO.
"Nestačí len proklamovať záujem Slovenska o hlbšiu európsku integráciu, ale treba robiť reálne kroky, ktoré zo Slovenska urobia rešpektovaný štát Európskej únie," uviedla členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková zo SaS.
S hlasovaním meškali
Ministri členských krajín EÚ pristúpili k procesu hlasovania s dvojhodinovým meškaním. Najskôr bola na stole EMA, o sídle EBA sa hlasovalo až potom, ako bol známy konečný výsledok prvého súboja.
Európska banková agentúra sa napokon presťahuje do Paríža.
Diplomatické zdroje z prostredia EÚ potvrdili, že ministri začali s prvým kolom hlasovania o sídle EMA krátko po 16.00 h hodine miestneho času. O 16.30 h prišla správa, že prebieha sčítavanie hlasov odovzdaných v prvom kole a krátko na to aj zistenie, že Bratislava prvé kolo hlasovania "neprežila".
Do druhého kola sa posunuli kandidatúry Amsterdamu, Kodane a Miláne, teda členských krajín, na ktorých území už sídlia nejaké agentúry EÚ.
Znamená to, že Slovensko v politickom hlasovaní neuspelo s argumentom o regionálne rovnomernejšom prerozdelení agentúr s dôrazom na krajiny, ktoré ešte žiadnu agentúru nehostia.
Obe agentúry - EMA a EBA - budú musieť opustiť Londýn potom, ako Spojené kráľovstvo koncom marca 2019 vystúpi z Európskej únie.
Loading
...