BERLÍN, BRATISLAVA. Analytici hovoria o novom trende nestability v nemeckej politike. Euro sa prepadlo a Nemecko v čase, keď Európska únia potrebuje reformy, nemá vládu.
Kolaps koaličných rokovaní môže nielen znížiť Merkelovej šance na vládnutie, ale tiež posilniť krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD). Čo sa v Nemecku stalo a čo to znamená pre Európu?
Kto rokoval o novej nemeckej vláde?
Po septembrových voľbách oslavovala víťazstvo doterajšia kancelárka Angela Merkelová. Aj keď jej kresťanskí demokrati z CDU a bavorskej CSU oproti minulosti stratili časť podpory, porazili socialistov z SPD.

Hovorilo sa o novej „jamajskej koalícii“, podľa farieb strán, s ktorými Merkelová rokovala.
Aj keď zo začiatku dávali nádej novej vláde aj liberáli z FDP a Zelení, ani po takmer dvoch mesiacoch nenašli súlad v názoroch.
"Je lepšie nevládnuť, ako vládnuť nesprávne," vyhlásil líder Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner.
Na čom sa strany nevedeli zhodnúť?
Hlavnou témou boli utečenci. Počas utečeneckej krízy Nemecko obmedzilo právo utečencov priviesť si do krajiny rodinu. Toto obmedzenie však budúci rok podľa denníka Guardian vyprší, strany preto debatovali, čo ďalej.
Kým bavorská CSU, Merkelovej CDU aj liberáli boli odhodlaní toto obmedzenie predĺžiť, strana Zelených si myslí, že rodiny utečencov by mali mať právo prísť do krajiny.
Zelení tiež žiadali zatvorenie väčšieho množstva uhoľných elektrární. Liberáli zase chcú zrušenie takzvanej solidárnej dane, ktorá má pomôcť s ekonomickým rozvojom východného Nemecka.