HAVANA, BRATISLAVA. Do krajiny môžu importovať len obmedzené množstvo paliva, svoju železnú rudu, olovo, uhlie aj morské plody zase majú problém predať. Tohtoročné ekonomické sankcie sa severokórejského režimu Kim Čong-una naozaj dotkli – a to napriek tomu, že KĽDR ich stále dokáže šikovne obchádzať.

Obchodné vzťahy s komunistickým režimom vo štvrtok prerušil významný prístav – Singapur. Ešte v septembri prestali s KĽDR obchodovať aj Filipíny, kedysi ich piaty najväčší obchodný partner.
Kim sa preto obracia inde – na svojich starých spojencov. Aj keď finančne nemusí ísť o veľkú výhru, režim v napätej situácii potrebuje každú politickú spoluprácu.
Zbližuje ich izolácia a USA
Severná Kórea poslala v piatok svojho ministra zahraničných vecí na Kubu. Obe krajiny majú toho veľa spoločného - sú to malé komunistické režimy ktoré prežili aj pád Sovietskeho zväzu, úspešne v nich stále vládnu dynastie a majú napäté vzťahy so Spojenými štátmi.
“Obe krajiny čelili priamemu americkému vojenskému zásahu, čo im pomohlo k zblíženiu
„
Aj keď bývalý americký prezident Barack Obama sa to snažil v prípade Kuby zmeniť, Donald Trump v tomto trende nepokračuje a vzťahy sa oproti minulému roku začali vyostrovať.
Politická spolupráca oboch komunistických režimov je preto logická. „Sú to jediné úplne komunistické krajiny, ktoré existujú a obe čelili priamemu americkému vojenskému zásahu, čo im pomohlo k zblíženiu,“ povedala v roku 2013 pre BBC historička Kathryn Weathersbyová.