HARARE, BRATISLAVA. V uliciach sú tanky a vojaci, prezident je v domácom väzení a armáda sa snaží tváriť, že k puču nedošlo. Napriek tomu vyzerá život v Zimbabwe takmer ako počas bežného dňa – väčšina obchodov je otvorená a ľudia chodia aj do práce.
„Môžete okolo vojakov prechádzať, vôbec ich to nezaujíma, starajú sa len o seba a všetko funguje ako bežne,“ hovorí pre SME lekárnik z východu krajiny Bothie Mutenhery. „Je to najlepší puč v histórii,“ dodáva.
Násilia sa neboja
“Rezignáciu Mugabeho by sme uvítali, po tom, aký sociálne politický a ekonomický masaker jeho vláda za 37 rokov spravila.
„
Napriek tomu, že armáda odmieta, že by išlo o puč, snahou je práve zvrhnúť prezidenta Mugabeho. Ten v Zimbabwe vládne už 37 rokov a rád by aj ďalej, aj keď pre svoj vek 93 rokov by ho pravdepodobne čoskoro nahradila o 40 rokov mladšia manželka Grace.
Viacerí občania juhoafrickej krajiny tvrdia, že sa z prevratu tešia. „Rezignáciu Mugabeho by sme uvítali, je to logické, po tom, aký sociálny politický a ekonomický masaker jeho vláda za 37 rokov spravila,“ hovorí diplomat a aktivista Edmore Chinondidyachii Rujato.
Toho, že sa puč zvrhne na násilie, sa neobáva. „Nikto nechce bojovať. Ozbrojená je len armáda, ktorá rokuje,“ dodáva.

Kedysi spoločník, dnes nástupca
Armáda, opozícia aj vyjednávači z Juhoafrickej republiky tlačia na Mugabeho, aby rezignoval. Cieľom je vybrať demokratické riešenie, keďže vláda vedená pučistami by znamenala nebezpečný precedens.
Celý puč pritom vznikol po konflikte medzi prezidentovou manželkou a viceprezidentom Emmersonom Mnangagwom. Práve jeho vidia mnohí ako možného nástupcu Mugabeho.
Otázne je teraz to, či bývalý blízky spolupracovník prezidenta prinesie pozitívnu zmenu. „Kedysi práve on likvidoval všetky hrozby pre Mugabeho,“ tvrdí tiež Henry Musa, ktorý pochádza zo Zimbabwe, no pre zlé pracovné podmienky a politiku emigroval do Juhoafrickej republiky. „Takže sa dnes modlím za to, ak sa dostane k moci, aby zmenil svoj postoj k tomu, ako sa stavať k riadeniu krajiny,“ dodáva pre SME.