BRUSEL. Európska únia naliehala na libanonského expremiéra Saada Harírího, aby sa vrátil do Libanonu.
Brusel zároveň vyzval všetky tamojšie politické sily na zameranie sa na domácu agendu a varoval Saudskú Arábiu pred miešaním sa politickej situácie v Libanone, uviedla v utorok vo svojej správe tlačová agentúra Reuters.
Návrat do svojej krajiny
"V prvom rade naliehame na všetky politické sily, aby sa sústredili na Libanon a to, čo môžu priniesť svojim občanom, premiéra Harírího na návrat do svojej krajiny a na jednotu vlády zameriavajúcu sa na domáce úspechy," povedala šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

EÚ očakáva, že nedôjde k zasahovaniu zvonka, a domnieva sa, že základom je nevnášať regionálne konflikty do Libanonu, povedala Mogheriniová v Bruseli a ocenila úspechy libanonskej vlády, ktoré sa udiali pod Harírího taktovkou.
Názor, že Harírí by sa mal vrátiť do Libanonu, zastáva aj šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel. Samotný Harírí v utorok na Twitteri uviedol, že je v poriadku a do Libanonu sa vráti o niekoľko dní.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že európskych politikov situácia v Libanone a jeho stabilita znepokojujú. Vyzval ďalšie strany, aby do vnútorných záležitostí Libanonu nezasahovali.
Odstúpil z funkcie
Harírí odcestoval 3. novembra na pracovnú návštevu Saudskej Arábie.
O deň neskôr zo Saudskej Arábie vo vopred nahratom televíznom prejave nečakane oznámil, že odstupuje z funkcie.

Ostro kritizoval Irán, ktorý podľa neho ničivým spôsobom zasahuje do záležitostí arabských krajín, ako aj libanonské hnutie Hizballáh, ktoré je podľa neho predĺženou rukou Iránu.
Saudská Arábia a Irán podporujú opačné strany konfliktov v Sýrii i Jemene.
Samotný Libanon je ostro rozdelený medzi zástancov Saudskej Arábie, ktorých vedie sunnita Harírí, a tábor podporovateľov šiitského Iránu zastupovaný Hizballáhom.