Je štvrtý december roku 1950, v kórejskej vojne už bojuje aj Čína. Mladý poručík Thomas Hudner (31. 8. 1924 – 13. 11. 2017) sleduje, ako sa k zemi rúti zostrelené lietadlo pilota, ktorý mu mal kryť chrbát.
Afroameričan Ensign Brown musel núdzovo pristáť, Hudner sa ho spolu s ďalšími pilotmi snažil čo najbezpečnejšie navigovať.
“Nechcel som ho tam nechať napospas Číňanom.
„
No pristávací manéver aj tak vyzeral hrozivo, ostatní boli presvedčení, že Brown nemohol prežiť. Keď však Thomas Hudner nechal svoj stroj klesnúť nižšie, všimol si, že jeho priateľ žije. Brown totiž otvoril kokpit a zamával.
Jeho lietadlo však začínalo horieť a pilot v ňom zostal zakliesnený. Thomas Hudner sa vtedy rozhodol. Riskoval vlastný život, aby Brownovi pomohol.
"Nechcel som ho tam nechať napospas Číňanom," povedal Hudner neskôr. Týmto činom si vyslúžil medailu cti.

V námornej akadémii bol spolužiakom neskoršieho amerického prezidenta Jimmyho Cartera.
Počas prvých rokov v armáde sa Hudner o lietadlá veľmi nezaujímal, no neskôr svoje zameranie prehodnotil. Skúšky pilota amerického námorníctva zložil rok pred osudnou misiou v Kórei.
Ensigna Browna sa Hudnerovi napriek úpornej snahe zachrániť nepodarilo. Nedokázal uhasiť požiar jeho lietadla, ani dostať Browna von z kokpitu. Bol zakliesnený.
Nepomohla mu ani amputácia nohy, o ktorú Brown sám požiadal. Nič nezmohol ani záchranný vrtuľník, ku zranenému sa dostal až pred zotmením.
Podľa webu Herald News sa Hudner priatelil s vdovou a deťmi svojho priateľa Ensigna Browna až do posledných dní. Veterán z kórejskej vojny zomrel vo veku 93 rokov.