HARARE. Vojaci v Zimbabwe začali v noci zo stredy na štvrtok obsadzovať všetky štátne úrady a hoci tvrdia, že nejde o puč, ulice hlavného mesta sú plné vojakov. Armáda zablokovala v centre hlavného mesta Harare prístup do vládnych budov, parlamentu a súdov.
Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe je v domácom väzení, informoval juhoafrický prezident Jacob Zuma. Najdlhšie vládnuci líder sveta, ktorý je pri moci už od roku 1980, je však údajne v bezpečí.
Vojaci zatkli aj ministra financií Ignatiusa Chomba. Podľa CNN má situáciu v krajine pod kontrolou armáda. Armádai sa v stredu v noci prostredníctvom štátnej televízie ZBC, ktorú už predtým obsadili, prihovorila k národu.
Snahu o prevrat popreli
Vojaci sa údajne nesnažia o štátny prevrat, prezident Robert Mugabe je v bezpečí a "zameriavajú sa iba na zločincov z jeho okolia".
"Hneď ako naplníme svoju misiu, očakávame, že sa situácia vráti do normálu," konštatuje sa vo vyhlásení. Podľa niektorých zdrojov vojaci s niekoľkými zamestnancami televíznej stanice zaobchádzali hrubo.
Povedali im však, že sa nemajú čoho obávať, pretože vojaci sú tam, aby ich chránili.
Veľvyslanec Zimbabwe v Juhoafrickej republike Isaac Moyo pre agentúru Reuters uviedol, že vláda je "nedotknutá" a odmietol akékoľvek reči o možnom prevrate, ako "to tvrdia sociálne médiá".
Európska únia svoje zastupiteľstvo v Zimbabwe preventívne zavrela.
Loading
...
Zvýšená prítomnosť vojakov
Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo všetky strany v Zimbabwe, aby spory vyriešili pokojným spôsobom a situáciu dôkladne sleduje.

Veľvyslanectvo USA oznámilo, že v stredu bude pre verejnosť zatvorené vzhľadom na "pretrvávajúcu neistotu" v hlavnom meste. Americkým občanom odporučilo, podobne ako britská ambasáda britským občanom, aby sa ukryli vo svojich príbytkoch.
Špekulácie o možnom vojenskom prevrate v tejto krajine vyvolala v utorok zvýšená prítomnosť vojakov v uliciach hlavného mesta Zimbabwe a presuny tankov v jeho okolí.
Jeden z veliteľov varoval prezidenta Roberta Mugabeho v súvislosti s čistkami vo vládnucej strane, čo znamená, že armáda sa s prezidentom dostala prvýkrát do otvoreného sporu.
Vylučovanie zo strany
Vysokopostavený generál Constantino Chiwenga v pondelok varoval, že armáda "zakročí", ak bude Mugabe pokračovať s vylučovaním bývalých bojovníkov národnooslobodzovacieho hnutia z vládnucej strany ZANU-PF (Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front).
Prezident predtým pohrozil, že vylúči zo strany viac ako 100 funkcionárov napojených na Emmersona Mnangagwu - viceprezidenta podporovaného vplyvným Združením vojnových veteránov, ktorého minulý týždeň odvolal.

"Terajšia čistka, ktorá je zjavne namierená proti členom strany s osloboditeľským pozadím, musí byť zastavená," vyjadril sa Chiwenga v prítomnosti ďalších vysokopostavených príslušníkov armády.
Vládnuca strana v utorok reagovala vyhlásením, že sa nepodvolí vyhrážkam generála postupujúceho "zradcovským" spôsobom.
O Mnangagwovi sa podľa DPA už dlhšie hovorilo ako o najpravdepodobnejšom nástupcovi Mugabeho, v posledných mesiacoch sa však čoraz viac dostáva do konfliktu s prvou dámou Grace Mugabeovou, ktorá by mohla manžela takisto nahradiť vo funkcii.
Súperenie o vedúce pozície v ZANU-PF sa vyostruje v súvislosti s blížiacimi sa voľbami, ktoré sa majú v Zimbabwe konať v polovici roka 2018.
Udalosti v Zimbabwe môžu podľa šéfa britskej diplomacie Borisa Johnsona celkom ľahko znamenať Mugabeho pád, nie je však zatiaľ úplne jasné, či to tak naozaj bude.
Britský minister zahraničných vecí pripomenul, že Mugabe je politikom, ktorý pravidelne falšuje voľby, mučí politických oponentov a spôsobil "najhoršiu hyperinfláciu v celej nám známej histórii".
V súvislosti s najnovším vývojom v krajine Johnson vyslovil prianie, aby Zimbabwe "iba nevymenilo jedného nezvoleného tyrana za iného".