LONDÝN, BRATISLAVA. Brexit predsa len nemusí byť nezvratný, začína sa čoraz častejšie hovoriť v Británii. A čoraz aktuálnejšie to začína byť v čase, keď sa ani samotná britská vláda nevie dohodnúť na jednotnom postupe, nehovoriac už o poslancoch vládnucej Konzervatívnej strany.
Na dohodu s Európskou úniou pritom neostáva veľa času. Británia podľa súčasného plánu z Únie odchádza koncom marca, dovtedy musí byť jasné, aké budú spoločné vzťahy po odchode.
Navyše, zmluvu budú musieť odobriť aj všetky parlamenty členských štátov, v niektorých krajinách dokonca aj regionálni poslanci, čo znamená, že dohoda by mala byť hotová približne o rok.
Buď berte, alebo nechajte tak
K jej podpisu je však ešte veľmi ďaleko. V súčasnosti sa v Británii diskutuje akurát tak o tom, či bude mať aj britský parlament posledné slovo pri schvaľovaní dohody. Súčasný návrh vlády je, že poslanci budú môcť o nej hlasovať, no odchod Británie nebudú môcť blokovať.
Ak ju neschvália, Británia jednoducho odíde bez akejkoľvek dohody, čo by znamenalo najtvrdší možný brexit, keď by Briti nemali s Úniou osobitné vzťahy.

Vláda teda odmieta názor, že by sa brexit, ktorý v polovici minulého roka odhlasovali Briti v referende, dal ešte zvrátiť.
A to aj napriek tomu, že to verejne hovorí autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, na základe ktorej Briti odchádzajú, aj ďalší odborníci.
„V každom momente môžeme zmeniť náš postoj,“ povedal pre BBC Lord Kerr, bývalý britský veľvyslanec pri Európskej únii.