WASHINGTON, PRAHA. Bola to podivná schôdzka a na to, že trvala len chvíľu a okrem protokolárnych povinností na nej zaznelo len niekoľko viet, vzbudila nebývalú pozornosť.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump sa cez víkend stretli na summite ázijských a tichomorských krajín a okrem lichôtok a ubezpečenia, že Kremeľ neovplyvňoval americké prezidentské voľby, padli slová aj o nutnosti spoločne zachraňovať svet.

Americký prezident zdôraznil, že je nevyhnutné spolupracovať s Ruskom pri riešení sýrskej, severokórejskej aj ukrajinskej krízy.
Lenže Moskva si spoluprácu predstavuje inak ako Washington.
Americká administratíva totiž deň pred stretnutím prezidentov údajne odsúhlasila dodávky zbraní Ukrajine, ktorú čiastočne okupuje Rusko.
Celkovo sa v rozpočte amerického ministerstva obrany na rok 2018 na boj s ruskou agresiou v Európe nachádza 4,6 miliardy dolárov.
Historická chyba?
Doteraz dávali Američania Kyjevu len obranné prostriedky ako prilby alebo nepriestrelné vesty. Teraz by sa Ukrajinci mohli dočkať aj protitankových systémov Javelin a ďalších strelných zbraní.
Podľa ruskej agentúry však tvrdenie Wall Street Journal nie je presné a Trumpova vláda ešte súhlas s vyzbrojením Ukrajincov nevyslovila.
Americké noviny však píšu aj o tom, že Washington chce na východ Ukrajiny poslať 20-tisíc modrých prilieb, nie však pod patronátom OSN, kde takúto akciu Moskva vďaka právu veta v Bezpečnostnej rade blokuje, ale v spolupráci s OBSE. Mierový plán vraj Rusi dostanú v najbližších dňoch.
Kým ukrajinské noviny Národná pravda napísali, že "Biely dom prijal historické rozhodnutie o vyzbrojení Ukrajiny", ruské vládne agentúry ako TASS alebo RIA Novosti si zavolali do Bieleho domu po vysvetlenie a v pondelok prišli s tým, že Wall Street Journal si všetko vymyslel.