MADRID. Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont v pondelok pripustik, že riešenie katalánska politická kríza by sa dala vyriešiť aj bez toho, aby sa región odtrhol od Španielska. Podľa agentúry Reuters je to zmiernenie jeho tvrdých postojov.
Existuje alternatíva
V rozhovore pre belgický denník Le Soir dostal Puigdemont otázku, či pripúšťa aj riešenie, ktoré nezahŕňa odtrhnutie Katalánska od Španielska. To prevzalo kontrolu nad regiónom po tom, ako tamojší parlament vyhlásil 27. októbra nezávislosť.

"Som pripravený a vždy som bol pripravený akceptovať realitu iného vzťahu so Španielskom... To (iné riešenie) je stále možné," povedal Puigdemont.
"Celý život som bol za nezávislosť, 30 rokov som pracoval na inom spôsobe ukotvenia Katalánska k Španielsku," dodal bez toho, aby spresnil, o akú formu vzťahu by išlo.
Puigdemont odišiel do Belgicka po tom, ako viedol kampaň za nezávislosť regiónu, na ktorú úrady v Madride reagovali odvolaním jeho kabinetu, rozpustením regionálneho parlamentu a vyhlásením nových volieb v decembri.
Podozrivé kyberzásahy
Španielsko upozornilo v pondelok partnerov z Európskej únie na dezinformačnú kampaň zameranú na destabilizáciu Katalánska.

Španielska ministerka obrany Dolores de Cospedalová povedala novinárom, že "mnoho týchto akcií prichádza z ruského územia", ale ešte nie je možné určiť, aký je ich presný zdroj, a ani to, či je do toho zapletená ruská vláda.
Dodala, že niektoré z dezinformácií sa opakovane "šíria z územia Venezuely".
De Cospedalová odmietla špekulovať, aký vplyv môžu mať spomínané dezinformačné aktivity na predvolebnú kampaň, alebo aké rozsiahle je toto šírenie lživých správ. Ministerka povedala, že ich počet "sa mení každý deň" a preto "sa to nedá konkretizovať".
Španielsky minister zahraničných vecí Alfonso Dastis už skôr uviedol, že existujú náznaky, že Julian Assange a ďalší ľudia "sa pokúšajú zasahovať do katalánskej krízy a manipulovať ňou" - minister mal pri tom na mysli nedávne stretnutie zakladateľa stránky WikiLeaks Assangea a jedného z popredných katalánskych predstaviteľov obhajujúcich nezávislosť.
Neobviňujú Rusov
Španielsko minulý týždeň vyhlásilo, že tieto náznaky nemusia nutne znamenať, že do zasahovania je zapletená ruská vláda. Nezverejnilo tiež nijaký dôkaz na podporu tvrdenia o zasahovaní do katalánskej krízy.
Španielsky ústavný súd 31. októbra pozastavil realizáciu deklarácie o nezávislosti Katalánska a neskôr rozhodol, že bola v rozpore s ústavou.
Po tom, čo katalánsky parlament prijal deklaráciu o nezávislosti, ústredná vláda v Madride rozpustila tamojší parlament a vládu, prevzala priamu kontrolu nad regiónom a vypísala tam na 21. decembra predčasné regionálne voľby. Odvolaný katalánsky premiér utiekol z Barcelony do Bruselu, Španieli však na neho vydali európsky zatykač.