SANÁ, BRATISLAVA. Už teraz sa im míňajú lieky pre špecialistov. Čoskoro nebudú môcť liečiť rakovinu, cukrovku či zlyhanie obličiek. Dvojročný Alí už na to doplatil, zomrel na leukémiu, lebo lekárom v jemenskom hlavnom meste Saná sa minuli lieky.
„Blížime sa ku kritickému stavu,“ hovorí pre al-Džazíru Abdalrahman Ansí, lekár z nemocnice v Saná. „Ani zďaleka nemáme potrebné množstvo liekov na tíšenie bolesti, inzulín a ďalšie lieky. Ak Saudská Arábia nezruší svoju blokádu, začnú mi umierať pacienti s rakovinou aj s cukrovkou. Len v budúcom týždni zomrú stovky ľudí.“
Milióny hladujúcich

Nejde len o jednu nemocnicu. V 27-miliónovom Jemene je sedem miliónov ľudí v ohrození vyhladovania, približne sedemdesiat percent ľudí je odkázaných na pomoc zo zahraničia. Tá prichádzala cez prístavy, lietadlami alebo po cestách. To však už týždeň neplatí, Saudská Arábia totiž uvalila na krajinu absolútnu blokádu. Do krajiny tak prestala prúdiť aj humanitárna pomoc.
Situácia, ktorá bola aj predtým kritická, sa ešte zhoršuje. V krajine sa začala šíriť aj cholera, smrteľná choroba, ktorá je za bežných okolnosti ľahko liečiteľná.
Jemen sa ocitol v strede preneseného regionálneho konfliktu medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Aj OSN už hovorí, že ak sa blokáda neskončí, v Jemene vypukne „najväčší hladomor za posledné desaťročia“.
Korene tejto situácie siahajú ešte do roku 2011 a arabskej jari, keď o moc prišiel diktátor Abdalláh Alí Sahíl. V nasledujúcom chaose prevzal kontrolu nad najchudobnejšou arabskou krajinou prezident Abid Rabbu Mansúr Hádí.
Toho ako sunnitského lídra podporovala aj susedná Saudská Arábia. Bola však slabý a v roku 2014 ho zvrhli šiitskí hautíovci. Tí zas majú podporu Iránu, šiitského regionálneho súpera Saudskej Arábie. Navyše, časti územia má pod kontrolou miestna odnož al-Káidy.