MADRID. Španielsky najvyšší súd v piatok nariadil prepustenie bývalej predsedníčky katalánskeho parlamentu z väzby, do ktorej Carme Forcadellovou poslal vo štvrtok večer. Nové rozhodnutie súd urobil po tom, čo dostal kauciu vo výške 150-tisíc, informoval denník El País. Forcadellová a ďalší členovia vedenia katalánskeho parlamentu sú obvinení zo vzbury.
Forcadellová strávila noc vo väzobnej väznici Alcalá Meco v blízkosti mesta Alcalá de Henares severovýchodne od Madridu. Kedy presne by mala byť prepustená, sudca neuviedol.
Hrozí im 25 rokov
Do väzobnej väznice podľa neho ale už vyrazil zástupca súdu, ktorý bývalú predsedníčku katalánskeho parlamentu informuje o podmienkach kaucie. Tie zahŕňajú okrem iného odovzdania pasu a nutnosť hlásiť sa raz týždenne súdu.

Forcadellová patrí do šestice politikov z vedenia katalánskeho parlamentu, ktorí stáli pred najvyšším súdom kvôli snahám o nezávislosť regiónu na severovýchode Španielska. Za vzburu im hrozí až 25 rokov väzenia.
Ďalších štyroch členov parlamentného vedenia Lluísa Maríu Corominasa, Lluísa Guinóa, Annu Simóovú a Ramonu Barrufetovú na slobodu prepustili už vo štvrtok, súd im stanovil kauciu vo výške 25-tisíc eur na osobu.
Vo väzbe stále osem členov vlády
Posledný člen zosadeného vedenia Joan Josep Nuet, ktorý v parlamente hlasoval proti vyhláseniu nezávislosti, bol ponechaný na slobode bez kaucie či iných podmienok.
Vo štvrtok Forcadellová aj ostatní obvinení najvyššiemu súdu tvrdili, že nezávislosť schválená katalánskym parlamentom 27. októbra má iba symbolický charakter a žiadnu právnu platnosť.
Pre údajnú vzburu je stále vo väzbe osem členov katalánskej vlády, ktorú odvolal centrálny kabinet v Madride. Jeho bývalý predseda Carles Puigdemont a štyria ďalší ministri utiekli do Belgicka a bojujú proti svojmu vydaniu do vlasti.
Rusi mohli mať svoj podiel
Na údajné manipulácie z Ruska na sociálnych sieťach, ktoré súvisia s krízou okolo nezávislosti Katalánska, poukázala v piatok v Madride španielska ministerka obrany Maria Dolores de Cospedalová. Podľa jej slov však nie je jasné, či je do celej záležitosti zapletená ruská vláda.
Ministerka, ktorá na tlačovej konferencii reagovala na otázku jedného z novinárov o zasahovaní Ruska do vnútorných záležitostí európskych štátov s dôrazom na krízu okolo Katalánska, neuviedla podľa ORF žiadne konkrétne príklady manipulatívnych správ či posolstiev.
O dôkazoch o aktivitách "ruských sietí" a "hackerov" hovoril v piatok vo vysielaní jednej z rozhlasových staníc šéf španielskej diplomacie Alfonso Dastis. Podľa jeho slov však tieto nesmerujú výlučne proti Španielsku, ale ich cieľom je skôr destabilizácia Európskej únie.
Ako informoval hovorca španielskej centrálnej vlády, podobné prípady manipulácií prostredníctvom webu budú aj predmetom rokovania ministrov zahraničných vecí členských krajín Únie v pondelok v Bruseli.