BRUSEL, BRATISLAVA. Európska únia je v ohrození a o jej osude vo veľkej miere môžu rozhodnúť budúce voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019.
V tejto mimoriadnej situácii treba porušiť aj doterajšie tradície, napríklad pravidlo, že samotný parlament nevstupuje do volebného procesu, len dohliada na jeho demokratický priebeh.
Takýto odkaz má v sebe návrh vnútornej stratégie, ktorú by malo v pondelok podpísať vedenie parlamentu, teda jeho predseda, štrnásť podpredsedov a päť kvestorov. K návrhu sa dostal bruselský web Politico.
Aby išli voliť
Európsky parlament v minulých rokoch čiastočne viedol kampaň, no jej cieľom nebola podpora konkrétnych strán, ale presviedčanie ľudí, aby išli voliť. Vo väčšine krajín to dopadlo neúspešne, celková účasť v Únii bola 40 percent, no napríklad na Slovensku len tesne presiahla trinásť percent, čo je vôbec najmenej spomedzi členských štátov.

Autor stratégie, generálny tajomník europarlamentu Klaus Welle, v návrhu píše, že to nestačí, keďže nízka účasť nahráva euroskeptickým stranám. Preto treba zdôrazňovať výhody európskeho projektu.
„Keď povieme, že ide o osud celej Európskej únie, nepreháňame,“ píše sa v návrhu.
„Kampaň by sa preto nemala sústrediť len na prilákanie voličov k urnám, ale aj na ich presviedčanie, aby podporili európsky projekt. Európsky parlament musí zaujať jednoznačný a nemenný postoj v prospech Európskej únie.“
“Toto nie je niečo, čo by si národný parlament mohol dovoliť. Národný parlament však nič takéto ani nepotrebuje.
„
Dá sa očakávať silný odpor euroskeptických strán, napríklad z francúzskeho Národného frontu Marine Le Penovej či od Holanďana Gerta Wildersa.
„Eurofederalisti sú zúfali po tom, ako ich argumenty prehrali vo voľbách v Rakúsku a Česku,“ reagoval Peter Lundgren, eurposlanec za Švédskych demokratov.
„Európsky parlament teraz bude používať peniaze daňových poplatníkov, aby vytvoril propagandistický stroj na umlčiavanie kritických hlasov. Každý presvedčený demokrat by mal byť zhrozený a postaviť sa proti tomu, aby sme sa zbavovali neutrality inštitúcií.“
Toto nie je národný parlament
V súčasnom Európskom parlamente majú euroskeptické strany 150 zo 751 poslancov, píše Politico. O dva roky ich môže byť oveľa viac.
„Toto nie je niečo, čo by si národný parlament mohol dovoliť,“ hovorí pre Politico Ian Bond z londýnskeho Centra pre európsku reformu. „Národný parlament však nič také ani nepotrebuje.“

Argumentuje tým, že mnoho občanov Únie nevie, že Európsky parlament existuje, iní ho zas obviňujú z vecí, ktoré nespadajú pod jeho právomoci.
Preto je ľahšie mobilizovať menšiu skupinu voličov kritických k Únii, pričom v kampani často zaznievajú nepravdivé argumenty. Súčasťou stratégie by mala byť aj lepšia spolupráca s novinármi, ktorí majú vysvetľovať fungovanie európskych inštitúcií.
Parlament by sa mal podľa pripravovanej stratégie sústrediť na ľudí, ktorí majú na Úniu pozitívny pohľad, ale nejdú voliť – vyššia stredná vrstva, mladí ľudia, študenti. V návrhu sú dva možné slogany: Vyber si budúcnosť alebo Za Európu, ktorá chráni a posilňuje.
Euroúradníci by si mali zobrať príklad z Donalda Trumpa a jeho Urobme Ameriku znovu skvelou! alebo z hesla Emmanuela Macrona Francúzsko vpred!.