BERLÍN. Nemecké strany únie CDU/CSU, liberáli z FDP a zelení pôjdu do záveru sondážnych rokovaní s istou dávkou optimizmu.
Podľa piatkového vyjadrenia úradujúceho šéfa frakcie CDU/CSU Michaela Grosseho-Brömera z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej sa v druhej fáze sondážnych rokovaní podarilo dosiahnuť významný pokrok. "Ďalší týždeň bude potom týždňom rozhodnutia," dodal.
Napriek deklarovanému optimizmu zostali zatiaľ názory aktérov na niektoré sporné otázky napríklad v oblasti dopravy naďalej odlišné a ani atmosféra rozhovorov nebola ani tentoraz ideálna.
Rokovania vrcholia
Optimistom pred treťou fázou sondážnych rokovaní je generálny tajomník Kresťanskosociálnej únie (CSU) Andreas Scheuer.

Jeho kolegyňa z radov FDP Nicola Beerová pripustila, že sa rysuje možný spoločný rámec účastníkov rokovaní.
Predstaviteľ zelených Michael Kellner bol o čosi zdržanlivejší, keď povedal, že by si od všetkých účastníkov želal o čosi viac vetra do plachiet. Zároveň zdôraznil, že o zrode dohody bude možné hovoriť až po dosiahnutí konsenzu o všetkých otázkach.
Vyjednávači sa v piatok najskôr zaoberali doteraz dosiahnutými čiastkovými výsledkami v oblastiach ako vzdelávanie a výskum, práca, sociálne otázky, zdravotníctvo, Európa, vnútro a právo.
Lídri účastníckych strán by v nedeľu na základe priebehu expertných rokovaní mali rozhodnúť o najdôležitejších témach budúcich koaličných rokovaní a témach, ktoré by sa mali opätovne stať predmetom sondážnych rozhovorov. Presný termín ani dejisko ich schôdzky zatiaľ nie je známe.
Do štvrtka 16. novembra by sa sondážne rokovania mali ukončiť, pričom by ich aktéri mali rozhodnúť, či vstúpia do rokovaní o vytvorení budúcej koaličnej vlády.
Jamajke klesá podpora
Podpora pre tzv. jamajskú koalíciu, ako aj pre blok konzervatívnych strán CDU/CSU, však necelé dva mesiace po parlamentných voľbách v krajine klesá.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Deutschlandtrend zverejneného vo štvrtok, ktorý pre televíziu ARD a denník Die Welt uskutočnil inštitút Infratest Dimap.
Takzvanú jamajskú koalíciu, teda spojenectvo CDU, CSU, zelených a liberálov z FDP, považuje za veľmi dobrú, resp. dobrú len 45 percent obyvateľov Nemecka, čo je o 12 percent menej ako v októbri.
Až 52 percent si medzičasom myslí, že takáto koalícia nie je pre krajinu najlepšia, resp. ju považuje za zlú.
Samotné koaličné rokovania sa pritom ešte nezačali a prebiehajú len sondážne rozhovory.
Najmenšiu podporu má "jamajka" medzi voličmi zelených (pokles zo 76 na 55 percent), u prívržencov FDP nastal deväťpercentný pokles (na 71 percent), v prípade CDU/CSU je pokles dvojpercentný (na 70 percent).
Prieskum ďalej ukázal mierny nárast podpory dosluhujúcej tzv. veľkej koalície CDU/CSU a sociálnych demokratov (SPD), ktorí sa po volebnom debakli rozhodli odísť do opozície. Za dobrú ju označilo 37 percent opýtaných, pričom v októbri to bolo 33 percent. Proti pokračovaniu veľkej koalície je však až 62 percent opýtaných.
Sú za nové voľby
Napriek rastúcej skepse si väčšina Nemcov (68 percent) myslí, že jamajská koalície nakoniec vznikne; v októbri sa takto vyjadrilo 75 percent opýtaných.
V prípade zlyhania koaličných rokovaní je až 75 percent opýtaných za nové voľby.
V preferenciách jednotlivých strán nastali iba malé zmeny. Najväčšiu podporu (30 percent) má naďalej CDU/CSU, je to však o dva percentuálne body menej ako v októbri a najhorší výsledok v prieskume Deutschlandtrend za uplynulých 11 rokov. SPD si pripísala k dobru jeden percentuálny bod (21 percent).
Pravicovo-populistickú Alternatívu pre Nemecko (AfD) by volilo 13 percent Nemcov (nárast o dve percentá), FDP 12 percent (nárast o jedno percento) a zelených 11 percent (nárast tiež o jedno percento). Do parlamentu by sa dostala aj strana Ľavica s deviatimi percentami.
Prieskum sa uskutočnil od pondelka do stredy na vzorke 1505 opýtaných. Štatistická chyba činí 1,4-3,1 percenta.