LONDÝN, BRATISLAVA. „Drahý Muammar, verím, že Ty a Tvoja rodina sa máte dobre. S ľútosťou ti musím oznámiť, že britská vláda neuspela na súde so žiadosťou o deportáciu do Líbye,“ napísal v roku 2007 britský premiér Tony Blair líbyjskému diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu.
V osobnom liste inými slovami ľutuje, že britské súdy zastavili snahu vydať do Líbye odporcov Kaddáfího režimu. S odôvodnením, že by ich tam mučili, možno popravili, čo bolo v prípade líbyjského režimu pravidlom.
Blair ďalej v liste Kaddáfímu ďakuje za „skvelú spoluprácu“ medzi britskou a líbyjskou tajnou službou. „Všetko dobré, navždy Tvoj Tony Blair,“ lúčil sa britský premiér, ktorý sa už o pár mesiacov vzdal svojej funkcie.
Všetko zabudnuté
Zostrelenie lietadla na škótskym Lockerbie, 270 obetí. Útok na nočný klub v západnom Berlíne, kam chodili americkí vojaci, traja mŕtvi, 230 zranených. Zostrelenie francúzskeho lietadla nad Čadom, 172 obetí. Za toto všetko bol na konci studenej vojny zodpovedný Kaddáfí.

Ten sa navyše netajil tým, že podporoval severoírskych republikánov z IRA v boji proti londýnskej vláde. Z líbyjskej ambasády v Londýne vyšla aj guľka, ktorá v roku 1984 zabila britskú policajtku.
Toto všetko však bolo už zabudnuté. Po útokoch z 11. septembra 2001 sa začala vojna proti terorizmu a britská tajná služba MI6 spolu s americkou CIA robili všetko pre to, aby Líbya bola na ich strane. Aby sa vzdala podpory terorizmu.
V čom všetko bolo zrazu možné ustúpiť, opisuje investigatívny článok Guardianu, v ktorom Ian Cobain pospájal informácie z osobných svedectiev, z diplomatických depeší či z dokumentov, ktoré sa v Líbyi našli po páde Kaddáfího režimu v roku 2011.
Okamžite po útokoch na americké dvojičky si Kaddáfí uvedomoval, že terčom odvetných opatrení sa môže stať aj on, keďže desaťročia podporoval teroristov v rôznych častiach sveta. Takisto vedel, že v prípade invázie by sa ubrániť nevedel.
„Povedz im, že spravím čokoľvek, čo budú chcieť,“ telefonoval podľa jedného západného diplomata talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu, svojmu dlhoročnému spojencovi v Európe.
“Povedz im, že spravím čokoľvek, čo budú chcieť.
„
Súhlasil nakoniec aj s tým, že sa vzdá jadrového programu. Keď inšpektori v roku 2003 prišli do Líbye, zistili, že ten je už v pokročilej fáze.
To Washingtonu aj Londýnu vyhovovalo, keďže v tom čase museli vysvetľovať, prečo zaútočili na Irak, keď sa tam nenašli žiadne zbrane hromadného ničenia.
Aspoň jeden nebezpečný režim o tento arzenál pripravili, znela obhajoba, aj keď to nebol priamo režim Saddáma Husajna.
Mučili muža aj tehotnú manželku
Cena však bola vysoká. Briti napríklad súhlasili s tým, že budú vydávať líbyjskému režimu ľudí, ktorých on považuje za odporcov. Napríklad desiatky členov Líbyjskej islamskej bojovej skupiny (LIFG).