Keď ste oznámili kandidatúru, písali o vás ako o naháčovi z tlačovky. Pripomínali váš protest z roku 2014, keď ste do pol pása nahý na úrade vlády protestovali proti obsadeniu Krymu Ruskom. Čo to o vás hovorí ako o kandidátovi na tento post?
„K týmto fotografiám by sa z mojej kariéry aktivistu dalo pridať aj to, že som vyvesoval transparenty na železničný most, kde sme ako študenti bojovali proti privatizáciám fakultných nemocníc a proti korupčným praktikám Topolánkovej vlády. Som človek, ktorý sa nebojí a stojí za ľuďmi. Obyčajný občan má len obmedzené možnosti, ako sa proti vládnucim politikom vymedziť. Keď sme nesúhlasili, ako sa česká vláda stavia k sankciám, protestovali sme týmto spôsobom.“
Marek Hilšer (41)
V mladosti bol krátko emigrantom v Španielsku, po revolúcii vyštudoval medzinárodné vzťahy a neskôr medicínu. V súčasnosti sa venuje výskumu nádorov na mozgu, učí aj budúcich lekárov. Do prezidentského súboja ide ako nezávislý kandidát.
Nie je lepšie ísť priamo do politiky a dostať na svoju stranu občanov?
„Ľudia si môžu vybrať rôzne formy. Buď fungujú ako obyčajní občania a nechcú politike venovať celý svoj čas. Podpisujú petície alebo upozorňujú na problémy, to je súčasťou vyspelej občianskej spoločnosti. Potom sa môžete stať straníkom alebo rovno profesionálnym politikom. Aj aktívny občan si raz môže povedať, že je čas zobrať zodpovednosť do vlastných rúk, že už nestačí len upozorňovať, ale treba problémy aj riešiť. Ja som prešiel do tejto fázy, teda ku kandidatúre na prezidenta.“
Podpisy ste začali zbierať pred rokom, no nestihli ste ich zohnať potrebných 50-tisíc ľudí. Prečo si myslíte, že ľudí presvedčíte, aby za vás hlasovali?

„Nie som žiadna celebrita ani milionár s neobmedzenými prostriedkami. Nikto mi na to nedal peniaze, nepretlačil ma do médií ani nezohnal podpisy. Som normálny človek z ulice, mal som inú štartovaciu čiaru a s tým málom, čo som mal k dispozícii, som získal 44-tisíc podpisov. Začínala rásť aj moja občianska podpora. V ankete na webe Prezident 21 som sa ocitol na treťom mieste, na webe Idnes.cz, kde dávali kandidátom otázky a ich odpovede uverejňovali anonymne, si čitatelia pri troch zo šiestich tém vybrali moju odpoveď ako najlepšiu. De facto som tam na prvom mieste. Bola by škoda hodiť to všetko za hlavu len preto, že som nemal viac času na získavanie podpisov.“
Podporu ste získali od senátorov, kto vás podporil?
„Oslovil som nezávislých senátorov, ktorých si ako osobnosti vážim. Napríklad profesora Jana Žaloudíka, ktorý je významným českým onkológom. Ten mi povedal, že mi to podpíše, aj keď ma možno nebude voliť, no rád by vo voľbe videl aj príslušníka mladšej generácie, ktorý bude reprezentovať slušný prúd v politike. Je to pekný príklad toho, že aj obyčajný človek môže do tohto súboja vstúpiť a nájsť podporu slušných politikov. Ukazuje to, že nie sme len hračkou politických hier.“
Venujete sa výskumu nádorov, učíte budúcich lekárov. Nemáte pocit, že v tomto odbore by ste krajine pomohli viac ako na Hrade?