LOS ANGELES. Americký filmový producent Harvey Weinstein vynaložil obrovské prostriedky v snahe zabrániť tomu, aby vyšlo na svetlo jeho rozsiahle sexuálne zneužívanie žien, z ktorého je teraz obviňovaný. Podľa pondelkového vydania týždenníka The New Yorker využíval prostredníctvom svojich právnikov aj celú armádu súkromných detektívov, vrátane bývalých agentov tajných služieb, a to aj z izraelského Mossadu.
Pomáhali mu vraj aj bulvárni novinári.
Časopis, podľa ktorého sa Weinstein venoval tomuto úsiliu minimálne od minulej jesene, cituje desiatky dokumentov a sedem osôb priamo zapojených do akcie.
Tajná agentka
Najal si napríklad aj bývalú izraelskú agentku, zamestnankyňu detektívne kancelárie Black Cube, ktorej zmluva počítala s odmenou minimálne 200-tisíc dolárov. Agentka kontaktovala herečku Rose McGowanovú, jednu z hlavných Weinsteinových žalobcov, a vydávala sa za aktivistku bojujúcu za práva žien.

Tajne zaznamenala niekoľko hodín rozhovorov s McGowanovou, ktorá sa chystá vydať svoje pamäti pod titulom The Brave (Odvážna), v ktorých sa zmieňuje aj o Weinsteinovi.
Rovnaká vyšetrovateľka sa spojila pod inou identitou tiež s reportérmi vyšetrujúcimi viaceré Weinsteinove prípady sexuálneho zneužívania, s cieľom zistiť, aký dôkazný materiál majú k dispozícii.
Predmetom záujmu Weinsteinových špicľov boli aj samotní novinári, u ktorých hľadali slabé miesta v osobnom, najmä sexuálnom živote, alebo informácie o ich prípadných problémoch so zákonom. Cieľom bolo zhromaždiť proti nim dostatok materiálu, aby ich mohli vydierať, zdiskreditovať alebo zastrašiť.
Vydieral novinárov
Weinstein, ktorého teraz vyšetrujú úrady v Londýne, New Yorku a Los Angeles, podľa týždenníka The New Yorker vývoj niektorých vyšetrovaní osobne sledoval. Ďalšie zase riadili Weinsteinovi právnici, vrátane Davida Boiesa, ktorý v roku 2000 zastupoval prezidentského kandidáta Ala Gorea pri pochybnostiach okolo sčítania hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách, ktoré nakoniec vyhral George Bush mladší.

Weinstein podľa The New Yorker získal tiež napríklad informácie od šéfa bulvárneho National Enquirer, ktorého novinár kontaktoval bývalú manželku jedného režiséra, aby získal jej negatívny komentár k manželovej milostnej afére s Rose McGowanovou. Weinstein dostal tiež 11 fotografií, kde sa s McGowanovou objavoval spoločne pri rôznych udalostiach, v snahe znedôveryhodniť jej obvinenia.
Podľa Blair Berkovej, ktorá je súčasťou Weinsteinova právneho tímu, sú tieto metódy úplne normálne. Každý nezávislý obhajca podľa nej vyšetruje, či sú obvinenia proti jeho klientovi vierohodné.
Podľa článku bol však Weinstein zvyknutý aj celé roky predtým špicľovať najmä novinárov, ktorí o ňom písali negatívne.