WASHINGTON, BRATISLAVA. Takto pred rokom sa mali svet a Amerika zobudiť do rána, keď sa nočná mora najšpinavšej kampane v moderných dejinách skončí a Donald Trump už bude vyskakovať iba na twitteri, prípadne v novej reality šou.
Spojené štáty mali mať vládu prvej prezidentky pokračujúcej v odkaze Baracku Obamu. Do Clintonovej sídla prichádzali davy sympatizantov a dobrovoľníkov z kampane, prieskumy jej síce nedávali v nerozhodných štátoch pohodlný – ale predsa aspoň tesný náskok.
Nakoniec jej tri z týchto štátov priniesli porážku: Michigan, Wisconsin a Pensylvánia. A hoci v celých Spojených štátoch vyhrala rozdielom takmer troch miliónov hlasov, bolo to menej ako 90-tisíc hlasov v týchto troch štátoch (teda 0,06 percenta zo všetkých odovzdaných hlasov), ktoré prispením zložitého volebného systému do Bieleho domu poslali práve Donalda Trumpa.
Mnohí sa v to ráno ešte chlácholili, že Trump prezident nebude ako Trump kandidát. Výzvy najmocnejšieho politického úradu na svete ho vrátia späť na zem. Rok od zvolenia sa dá povedať, že Trump sa nielenže nezmenil, ale podľa názoru mnohých dokázal veľmi nízko položenú latku podliezť.
Najmenej populárny
304
- z 538 voliteľov získal na svoju stranu minulý rok Donald Trump. Stal sa americkým prezidentom.
Trump končí prvý rok ako najmenej populárny prezident, odkedy merania prieskumov verejnej mienky existujú.
Podľa nedávneho prieskumu denníka Washington Post a televízie ABC News iba 37 percent Američanov oceňuje ako zvláda svoju prácu v prezidentskom úrade.
Podobné čísla pritom zaznamenával väčšinu času prvého roka.
Takmer 60 percentám Američanov sa nepáči, ako prezidentuje. Rozdiel je teda 22 percent v prospech kritikov, druhé najhoršie to v tomto čase úradovania mal prezident Bill Clinton: mínus 11 percent, napísal Washington Post.