BANJA LUKA. Dlhoročné hrozby bosnianskych Srbov, že podniknú kroky smerom k odtrhnutiu od zvyšku Bosny a Hercegoviny, sa aspoň zatiaľ nenaplnia. Parlament bosnianskej Republiky srbskej rozhodol v utorok o pozastavení plánu vypísať súvisiace referendum.
V plánovanom hlasovaní mali voliči rozhodnúť o zbavení najvyššieho súdu Bosny a Hercegoviny právomocí rozhodovať o bosnianskych Srboch, čo by predstavovalo prvý krok k nezávislosti Republiky srbskej, teda časti Bosny obývanej väčšinou Srbmi. Napokon však pod tlakom ustúpili.
Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik ešte v septembri oznámil, že sa vzdáva zámeru vypísať takéto referendum, rovnako ako aj v prípade zamýšľaného plebiscitu o samotnej nezávislosti, avizovaného na budúci rok. Ešte pár mesiacov predtým pritom hovoril opak.

Bosnianskosrbský parlament rozhodol v prospech referenda o právomociach celoštátneho súdnictva ešte v roku 2015. Jeho verdikt však nikdy nevyšiel v zákonníku Republiky srbskej.
Dodik zmenu postoja zdôvodňuje tým, že ohlásené referendá nepodporuje ani bosnianskosrbská opozícia. Podľa agentúry DPA však k tomu zjavne prispel aj nátlak zo strany USA a EÚ.
Daytonská mierová dohoda z roku 1995 ukončila krvavý vojenský konflikt v Bosne a rozdelila správu krajiny medzi Republiku srbskú a chorvátsko-moslimskú Federáciu Bosny a Hercegoviny. Politický život v krajine napriek medzinárodným snahám paralyzujú neustále spory medzi lídrami etnických skupín.