BERLÍN. Palmy, ťavy a preliezačka v orientálnom štýle. V berlínskej štvrti Neukölln postavili na pohľad obyčajné detské ihrisko na motívy rozprávky Alibaba a štyridsať lúpežníkov.
Niekoľko dní pred otvorením, však ihrisko nečakane vyvolalo diskusiu o umiestňovaní náboženských symbolov vo verejnom priestore.
Dôvodom je polmesiac nad drevenou preliezačkou. Niektorí ho totiž považujú za symbol islamu.
Originálne, alebo hlúpe?
Ihrisko sa stalo terčom kritiky nielen protiislamského hnutia Pegida. Rozpačité reakcie vyvolalo aj u niektorých politikov a ľudí v uliciach. Mnohí ho však podporujú.
Zástupca berlínskej Kresťanskodemokratickej únie (CSU) Burkard Dregger pre nemecký denník Berliner Zeitung uviedol, že stvárnenie nového ihriska možno označiť "za originálne, alebo tiež celkom jednoducho za hlúpe".
"Domnievam sa, že tento veľmi pochybný projekt vymyslel nejaký úradník, ktorý je presvedčený, že takto prispel k porozumeniu medzi národmi," uviedol Dregger.
Deň po svojom vyjadrení Dregger reagoval podľa nemeckého denníka Der Tagesspiegel na celú situáciu uvoľnenejšie. "V Berlíne sú dôležitejšie témy ako detské ihrisko."
Exotické ihrisko
Nové ihrisko kritizujú aj niektorí rodičia. "Vyzerá to síce exoticky, ale detské ihriská by nemali byť spájané s náboženstvom," uviedla 41-ročná Anja pre Berliner Zeitung.
Matka šesťročného dievčatka súčasne dodala, že neexistujú žiadne preliezačky, ktoré vyzerajú ako kostol alebo synagóga.
Podobne uvažuje aj zdravotná sestra Sandra, ktorá je matkou troch detí. "Náboženské symboly na detské ihriská nepatria, tak kríž ako polmesiac." Deti by mali podľa nej vyrastať v neutrálnom prostredí a nie byť vedené určitým smerom.
Nájdu sa aj takí, ktorí považujú celú debatu za neopodstatnenú a zbytočnú. Caroline Lindinger pre nemecký denník Bild uviedla, že ihrisko je jednoducho pekné. "Môžeme sa iba pousmiať na tými, ktorí chcú ihrisko spájať s náboženstvom."
Podobný názor na ihrisko ako Lindinger má aj Johannes Kayser, ktorý si zároveň myslí, že ihrisko podnecuje detskú fantáziu.
Kayser zároveň pripomína, že neďaleko ihriska je na rohu čínska reštaurácia, pred dverami ktorej sú ázijské levy, tie podľa neho nerozčuľujú nikoho.
Multikultúrny Berlín
S myšlienkou pretvoriť spustnutý priestor na detské ihrisko prišla vedúca zariadenia pre deti Güldane Yilmazová. Reakcie ľudí ju zaskočili, rozhorčenie, ktoré ihrisko vyvolalo, si nevie vysvetliť.
Mnohé detské ihriská v Berlíne sú podľa Yilmazovej postavené na rôzne motívy, ako sú napríklad čarodejnice alebo Aladín.
Yilmazová pre nemecký denník Der Tagesspiegel argumentuje aj tým, že polmesiac nie je iba náboženským symbolom a súčasne zdôrazňuje, že Berlín je multikultúrne mesto.
Starostka berlínskej štvrti Neukölln Franziska Giffeyová rovnako nerozumie reakciám, ktoré ihrisko v spoločnosti vyvolalo. Označila ich za absurdné a pritiahnuté za vlasy.
„Musíme sa pýtať, akým smerom sa uberá naša spoločnosť, keď nedokážeme prijať orientálnu rozprávku na ihrisku, bez toho, aby sme neotvárali debatu o islamizácii ,“ uviedla pre nemecký týždenník Die Welt starostka Neuköllnu.