BONN. V nemeckom Bonne sa v pondelok oficiálne začala dvojtýždňová medzinárodná konferencia o klimatickej zmene.
Približne 20.000 delegátov sa zameria predovšetkým na otázky plnenia parížskej klimatickej dohody z roku 2015 po tom, ako Spojené štáty ohlásili svoje odstúpenie od tohto dokumentu.
V úvode konferencie vystúpil fidžijský premiér Voreqe "Frank" Bainimarama. Jeho tichomorský ostrovný štát už trpí účinkami globálneho otepľovania, pripomína agentúra AP.

Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.
Úlohou delegátov je schváliť regulačný systém, ktorý umožní porovnávať a monitorovať klimatické ciele jednotlivých štátov.
Prídu štátnici aj tváre Hollywoodu
Účasť na konferencii potvrdili nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron aj hollywoodska filmová hviezda Leonardo DiCaprio či bývalý viceprezident USA a laureát Nobelovej ceny za mier Al Gore.
Skúsený politik a súčasný guvernér amerického štátu Kalifornia Jerry Brown, ako aj jeho predchodca v úrade, niekdajší hrdina hollywoodskych akčných filmov Arnold Schwarzenegger, sú tiež medzi 23.000 delegátmi.
Zo Schwarzeneggera sa stal jeden z najprominentnejších kritikov postoja amerického prezidenta Donalda Trumpa ku klimatickým zmenám, pripomína agentúra DPA.
Protesty proti "slobode znečisťovať"

V sobotu sa v uliciach Bonnu zhromaždili desaťtisíce demonštrantov, aby spoločne vyzvali na celosvetový odklon od využívania fosílnych palív.
Do akcie na miestnom námestí Münsterplatz sa zapojilo vyše 100 rôznych zoskupení vrátane ľavicových a environmentalistických politických strán, odborov či hnutí proti globalizácii.
Účastníci demonštrácie držali v rukách transparenty s výzvami adresovanými nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ale aj obvineniami voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sa podľa nich dopúšťa "klimatickej genocídy".
Najväčšiu pozornosť pútala obrovská replika newyorskej Sochy slobody, ktorej sa "dymilo" z pochodne a na doskách v druhej ruke mala napísané heslo "Sloboda znečisťovať".