WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump v kampani sľuboval, že Amerika bude počas jeho vládnutia na prvom mieste.
Napriek tomu sa obklopil ľuďmi, ktorí využívajú na svoj biznis daňové raje, iní zase majú až príliš blízko ku Kremľu.
Kanadský premiér Justin Trudeau zase v marci kritizoval ľudí, ktorí poctivo neplatia dane a sľuboval ich tvrdšie postihy.
Napriek tomu sa ukázalo, že jeho blízky poradca a pokladník kampane má milióny dolárov na Kajmaních ostrovoch, čím sa môže vyhýbať plateniu daní.
Únik viac ako 13 miliónov tajných dokumentov nazvaných Paradise Papers zatriasol svetom najvyššej politiky.
Dokumenty, ktoré získal denník Süddeutsche Zeitung a skúmalo ich Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ), totiž ukazujú, že aj mnohí politici sú prepletení s firmami, ktoré sídlia v daňových rajoch a vyhýbajú sa tak plateniu daní v domovských štátoch. Pozrite si päť najzaujímavejších prípadov z Paradise Papers.
1. Putinovi kamaráti
Od ruskej anexie Krymu sa na americký sankčný zoznam dostali desiatky ruských oligarchov, politikov či firiem.
Ešte v júni Trumpova administratíva schválila nové kolo sankcií. To však nebránilo jednému z členov vlády pokračovať v obchodovaní s postihovaným ruským oligarchom.

Trumpov minister pre obchod Wilbur Ross má podiel v lodnej spoločnosti Navigator, ktorá získala od roku 2014 viac ako 68 miliónov dolárov od ruskej energetickej spoločnosti Sibur.
Jej majiteľmi sú aj Kirill Šamalov, zať ruského prezidenta Vladimira Putina, a ruský oligarcha Gennadij Timčenko, ktorý je na americkom sankčnom zozname.
Ross, bohatý finančník, musel pred nástupom do úradu vysvetliť, v ktorých firmách má podiel a ktoré opúšťa, aby nedochádzalo ku konfliktu záujmov.
Nechal si však aj podiel v spoločnostiach, ktoré sídlia na Kajmaních ostrovoch a cez zložitú schému sú napojené práve na okruh ľudí okolo prezidenta Putina.
Ross podľa NBC vydal stanovisko, v ktorom tvrdí, že s úradníkmi pracuje na „zabezpečení najvyšších etických noriem“ a odhalenia komentuje tým, že doteraz podporoval protiruské sankcie.
Uniknuté dokumenty tiež podľa ICIJ ukazujú, že viac ako desiatka Trumpových poradcov, ministrov či hlavných sponzorov má napojenie na daňové raje.
2. Trump, sociálne siete a Rusi
S prezidentom Trumpom sa nepriamo spája aj ďalší prípad z Paradise Papers.
Dve štátne inštitúcie blízke Vladimirovi Putinovi investovali do firiem ako Facebook a Twitter, a to cez spolupracovníka Trumpovho zaťa Jareda Kushnera.