BRUSEL. Bývalého katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta a štyroch exministrov jeho vlády, ktorí sa spolu s ním v nedeľu vzdali belgickým úradom, podmienečne prepustili.
Pätica nemôže bez povolenia opustiť krajinu a musí informovať o svojom pobyte, rozhodol vyšetrujúci sudca.
"Na slobode a bez kaucie. Naše myšlienky sú s nespravodlivo uväznenými kolegami v štáte, ktorému sú demokratické postupy vzdialené," napísal v pondelok Puigdemont na twitteri na adresu španielskej justície.
Puigdemontov španielsky advokát Jaume Cuevillas v pondelok podľa denníka La Vanguardia uviedol, že ide za svojim klientom do Belgicka, kde bude spolupracovať s miestnym právnikom Paulom Bekaertom, ktorý zastupuje politika v prípade eurozatykača.
Cuevillas povedal, že expermiér "chce mať možnosť verejne vystupovať až do volieb, čo by sa mu v Španielsku nepodarilo..
Na čele kandidátky PDeCAT

Podľa informácií spravodajského portálu BBC by sa Puigdemont, Meritxell Serret, Antoni Comín, Lluís Puig a Clara Ponsatí mali do 15 dní postaviť pred belgický súd.
Belgicko má 60 dní na to, aby ich vydalo do Španielska, ktoré na nich vydalo európsky zatykač.
Puigdemont bude volebným lídrom Katalánskej európskej demokratickej strany (PDeCAT) pre regionálne voľby v Katalánsku, vypísané vládou v Madride na 21. decembra.
O rozhodnutí PDeCAT z nedele informovala v pondelok agentúra AP.
Kampaň z Bruselu
Rozhodnutie PDeCAT znamená, že Puigdemont bude predvolebnú kampaň viesť z Bruselu.
Tam bude súčasne aj bojovať proti svojmu nútenému návratu do Španielska, ktoré členov zosadenej katalánskej vlády obvinilo zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.
Puigdemont naďalej trvá na tom, aby strany podporujúce nezávislosť Katalánska išli do decembrových volieb spoločne ako koalícia.
Nie veľmi ústretový postoj doterajšieho koaličného partnera PDeCAT, strany Katalánska republikánska ľavica (ERC), však svedčí skôr o tom, že k tomuto scenáru nedôjde.
Navyše, vedenie ERC po svojom sobotnom mimoriadnom rokovaní uviedlo, že táto strana sa nemieni zúčastniť regionálnych volieb, ak budú nelegitímne a nedemokratické.
Čelia obvineniam zo vzbury
Politici čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia.

Týchto skutkov sa údajne dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska.
Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda.
Osem zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili.
Puigdemont, ktorý s bývalými ministrami po zbavení funkcií vycestoval do Bruselu, už vyzval všetky politické strany Katalánska bojujúce za osamostatnenie sa od Španielska k zjednoteniu v súvislosti s regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra.