SME

Šéf Pirátov: Referendum zatiaľ nechceme, ani Briti nerozhodli o brexite sami

Česko ešte nie je na zákon o referende pripravené. Nevieme sa brániť pred cudzími záujmami, hovorí pre SME predseda Pirátov IVAN BARTOŠ.

Ivan Bartoš, predseda Českej pirátskej strany (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Piráti sú organizovanou skupinou, ktorá prepadáva lode, zabíja posádku a kradne tovar. Neprekáža vám, že vaša strana sa hlási práve k tomuto odkazu?

„Byť pirátom je aj o slobode, o odvahe, o vytrvalosti. Sme medzinárodné hnutie, ktoré sa začalo vo Švédsku a teraz sme najúspešnejšou Pirátskou stranou v Európe.

Stretol som za osem rokov desaťtisíce ľudí a na meno sa ma spýtalo možno päť percent ľudí, aj to je veľa. Nechápu to skôr médiá.“

Vaše hnutie má približne 500 členov a niekoľko tisíc registrovaných priaznivcov. Ako funguje?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Členstvom nezískate žiadnu výhodu, len možnosť hlasovať o straníckych veciach. Najvyšším orgánom je celoštátne fórum, kde sa môžu vyjadrovať všetci členovia strany.

To volí predsedníctvo, aj súčasnú povolebnú stratégiu, podľa ktorej postupujeme. Ak jeden člen získa dostatočnú podporu, môže iniciovať zmenu na celostraníckej úrovni. Funguje to.“

Bude toto hlasovanie zaväzovať aj poslancov? Napríklad keď sa bude hlasovať o podpore pre vládu Andreja Babiša.

„Stratégia, ktorú sme schválili pred voľbami, vylučuje podporu vlády s dominantnou úlohou ANO, rovnako spoluprácu s SPD Tomia Okamuru a s komunistami.

Poslanec podľa ústavy hlasuje na základe svojho vedomia a svedomia, ale nemyslím si, že by s tým mal niekto problém. K stratégii sa prihlásili už tým, že kandidovali, o tom netreba dať hlasovať.“

Politik často musí ísť proti verejnej mienke. Dá sa to robiť aj pri systéme, kde rozhoduje hlasovanie masy ľudí?

„Nie sme poplatní verejnej mienke. Poslanci Pirátov majú často za sebou osem rokov práce v strane, je vidno, ako doteraz hlasovali. Nemáme to postavené populisticky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Iné strany v týchto voľbách hovorili o vystupovaní z Únie a o ďalších témach, ktoré v skutočnosti ani nechcú, ale vedia, že im to môže prilákať hlasy. My takí nie sme. Keď niečo robíme, hľadáme stranícky konsenzus, zdôvodňujeme to a potom to prezentujeme.“

Do vlády teda nepôjdete, ale ak by sa s vami chcel minister ANO poradiť, poskytli by ste mu know-how?

„Ak vznikne dobrý nápad, podporíme ho. Takto fungujeme na zastupiteľstvách, kde máme ľudí. Keď sa pozriete na programy politických strán a odmyslíte si výkriky o lacnej práci a podobne, existuje tam veľký prekrývajúci sa priestor bez ohľadu na to, či ide o údajnú pravicu, alebo údajnú ľavicu.

Štvrtá priemyselná revolúcia, premena spoločnosti na vzdelanostnú, to majú v programe takmer všetky strany. Takto sme sa rozprávali aj na prvom rokovaní s hnutím ANO, kde sme hneď povedali, že ich nepodporíme.

Potom sme sa začali rozprávať o programových prienikoch a tam sme ponúkli, aby sme vytvorili expertnú skupinu, napríklad pri zákone o lobingu. Ten chcelo pretlačiť aj hnutie ANO. Nejde nám o pozície, ale o to, aby sme menili veci, preto sme všetci osem rokov pracovali pre stranu zadarmo. Osem hodín sme chodili do práce a potom sa venovali strane, teraz to konečne môžeme robiť opačne.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Z opozície sa väčšinou veľa meniť nedá.

„Doteraz sme na rôzne fenomény upozorňovali tým, že sme ich dostali pred súd a písalo sa o nás. Teraz bude táto pozornosť oveľa väčšia.

Nezachránime svet, ale ak uvidíme, že niektorý zákon sa píše korupčne, napríklad, keď si operátori prepísali zákon, lebo ten pôvodný bol na nich príliš prísny, pokúsime sa to zmeniť pozmeňovacím návrhom. Ak to nevyjde, môže náš poslanec sedieť v hlavnom čase v Českej televízii a upozorniť na to. Povedať, kde je korupcia.“

Prečítajte si tiež: Českí piráti: Že obhajujeme kradnutie filmov? To je stereotyp Čítajte 

Nebojíte sa, že post poslanca zmení vašich členov, ktorí sa postupne premenia na takzvaných tradičných politikov odkázaných na asistentov a stranícke aparáty?

„Hneď po voľbách som upozorňoval, že nám pribudla ďalšia práca. Ani za asistentov nechceme podržtaškov, ale ľudí, ktorí vedia, ako vznikajú zákony.

Pirátska strana sa nezmenila, štruktúry ostávajú. Som poslancom, ale zároveň som členom strany a fungujem na základe jej princípov a stanov. Takto sme to chceli a nakoniec to posilňuje aj samotnú stranu. Samozrejme, nikto nemôže čakať, že pirátski poslanci budú po práci programovať interné systémy strany, na to si budeme musieť niekoho najať.“

V programe máte zavedenie všeobecného referenda, čo je prioritou napríklad pre Okamuru. Podľa neho by malo stačiť vyzbierať stotisíc podpisov a referendum by bolo záväzné bez ohľadu na účasť. Viete si to predstaviť?

„Okamura nevie, o čom hovorí. Jeho programové výkriky sú len spôsobom, ako osloviť voličov. Dôležité je samotný zákon o referende krajinu nespasí. Samo osebe by v súčasnosti nemohlo referendum v Česku ani fungovať.“

Prečo?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C54WG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Krajina tiež skonfiškuje všetok majetok hnutia.


TASR
Ilustračné foto.

Ruský súd zrušil označenie hnutia ako teroristickej skupiny.


TASR 3
António Guterres, generálny tajomník OSN.

Guterres narážal na návrat USA k fosílnym palivám.


TASR
Europoslanec Petr Bystroň zo strany Alternatíva pre Nemecko.

Bystroň čelí obvineniam, že prijal peniaze od portálu Voice of Europe.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu