MADRID. Za mrežami by mohol stráviť aj zvyšok života a presne to je to, čo teraz hrozí bývalému katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi.
Španielska prokuratúra vo štvrtok oficiálne požiadala o vydanie európskeho zatykača na politika, ktorý je hlavným strojcom referenda o nezávislosti z konca októbra. Súd v Madride ho o necelú hodinu po tom schválil.
Puigdemont sa momentálne nachádza v Belgicku, zatiaľ tam však nepožiadal o azyl. Zatykač vydajú Španieli aj na ďalších štyroch jeho bývalých ministrov, ktorí sú takisto v Belgicku.
Ďalší postup bude teraz na belgických orgánoch. Puigdemonta musia ešte pred jeho prípadným vydaním do Španielska zatknúť. Žiadosť Madridu však môže trvať aj mesiac.
Porušujú jeho ľudské práva?

Prokuratúra žiadosť zdôvodnila tým, že obvinení sa nedostavili pred súd v Madride.
Puigdemontov belgický advokát Paul Beaert už skôr potvrdil, že sa bude snažiť vydaniu zabrániť.
Argumentovať bude tým, že tresty, ktoré jeho klientovi hrozia, ohrozujú jeho ľudské práva.
Za vzburu mu hrozí až 30 rokov, prípadne "len" 25, ak bola neozbrojená. Nie je jasné, ku ktorému obvineniu sa španielska prokuratúra prikloní.
Puigdemonta zachytili fotografi v jednej z bruselských kaviarní
Loading
...
Exministri skončili za mrežami
Španielsky súd zároveň vo štvrtok večer uvalil väzbu na ôsmich členov dnes už rozpustenej Puigdemontovej vlády.
Za mrežami tak skončil aj bývalý vicepremiér Oriol Junquerase a ďalších sedem exministrov, ktorí predtým osobne prišli na pojednávanie v Madride.
Väzbu pre Junquerasa a sedem exministerov zdôvodnila sudkyňa obavami z ich úteku, ničenia dôkazov a z toho, že obvinenia budú pokračovať v trestnej činnosti. Možnosť zložiť kauciu im sudkyňa nedala.
Deviaty bývalý člen katalánskej vlády, Santi Vila, dostal možnosť kaucie vo výške 50-tisíc eur.
Junqueras: Robte, čo bude vo vašich silách
Policajná eskorta odviezla z madridského súdu politikov do dvoch rôznych väzobných väzníc v španielskej metropole.
"Robte každý deň to, čo bude vo vašich silách, aby dobro zvíťazilo nad zlom vo voľbách 21. decembra," odkázal po rozhodnutí sudkyne na twitteri Junqueras svojim priaznivcom s odkazom na predčasné voľby vypísané španielskou vládou.
Puigdemont uviedol, že "legitímna vláda Katalánska je uväznená za svoje idey".
Vyjadril sa aj vo štvrtok večer v katalánskej televízii TV3, kde označil uväznenie týchto politikov za "vážnu chybu". Kataláncov vyzval, aby protestovali proti španielskym úradom "bez násilia, pokojne a s rešpektom k názorom každého".
"Zúrivosť, s akou španielska vláda zaútočila na prekrásny európsky národ, je hanebná a všetkých nás ohrozuje," uviedol Puigdemont a dodal, že nezávislosť Katalánska "už viac nie je vnútornou záležitosťou" Španielska.
Čelia obvineniu zo vzbury
Puigdemont aj členovia jeho zosadenej vlády čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov.
Týchto skutkov sa vraj dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska.
Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda v Madride. Premiér Mariano Rajoy zároveň vyhlásil na 21. decembra nové regióne voľby.
Stúpenci katalánskej nezávislosti reagujú na správy od súdu pobúrene a tisíce ľudí sa schádzajú k demonštrácii pred sídlom katalánskeho parlamentu v Barcelone, kde kričia heslá o prepustenie politických väzňov a nedemokratickom prístupu španielskej vlády.
"Je to čierny deň pre Katalánsko. Vláda vybraná demokraticky vo voľbách ide do väzenia," napísala na twitteri starostka Barcelony Ada Colauová.