RANGÚN. Mjanmarská politička Aun Schan Su Ťij vo štvrtok navštívila konfliktom poznačený Jakchainský štát.
Je to jej prvá návšteva regiónu od augusta, keď tam prepukla vlna násilia voči moslimskej etnickej menšine Rohingov.
Su Ťij pricestovala do jakchainského hlavného mesta Sittwe a odtiaľ smerovala na sever štátu, kde je väčšina rohinských dedín.
Jej plány súvisiace s návštevou však nie sú známe, keďže ich pre isté bezpečnostné riziko hovorca vlády Zaw Htay odmietol zverejniť, píše agentúra AP.

Od augusta, keď mjanmarské bezpečnostné zložky spustili zásahy proti Rohingom, ušlo z Mjanmarska do Bangladéša už viac ako 600-tisíc príslušníkov moslimskej menšiny.
Zásahy boli odpoveďou na početné smrteľné útoky na policajné stanovištia, ku ktorým sa prihlásila Armáda spásy jakchainských Rohingov (ARSA).
Podľa Rohingov, ktorí unikli do Bangladéša, zásahy ozbrojených síl aj budhistických davov zahŕňali vypaľovanie dedín, znásilnenia a strieľanie.
Aun Schan Su Ťij nie je mjanmarskou prezidentkou. Jej oficiálny titul je štátna radkyňa a ministerka zahraničia, pôsobí však ako de facto líderka tejto ázijskej krajiny.
Laureátka Nobelovej ceny za mier z roku 1991 si za svoju reakciu na krízu vyslúžila medzinárodnú kritiku.
Kriticky sa verejnosť vyjadrila napríklad na jej septembrový prejav v súvislosti s krízou, keď naznačila, že rohinskí utečenci sú čiastočne zodpovední za nešťastie v regióne a viac ako polovica ich dedín nepadla pri násilnostiach.

Viacerí laureáti Nobelovej ceny za mier ju verejne odsúdili za ľahostajnosť voči Rohingom, ktorí v Mjanmarsku nemajú občianstvo a sú im odopierané takmer všetky práva.
Mjanmarská vláda v utorok oznámia, že je pripravená na repatriáciu Rohingov, ktorí z krajiny utiekli, no obvinila susedný Bangladéš zo spomaľovania procesu.
"Sme pripravení prijať utečencov a začať overovacie a prehliadkové procesy, ale nedosiahli sme dohodu o repatriácii s bangladéšskymi úradmi," uviedol vtedy Zaw Htay.
Nie je jasné, za akých podmienok sa Rohingovia budú môcť vrátiť do Mjanmarska.
Loading
...