BARCELONA. Španielsky ústavný súd v utorok pozastavil platnosť rezolúcie o nezávislosti Katalánska, ktorú v piatok schválil katalánsky parlament. Informoval o tom denník El País.
Súd tiež upozornil vedenie stáleho zastúpenia katalánskeho parlamentu, že má povinnosť snažiť sa zabrániť akejkoľvek iniciatíve, ktorá by viedla k naplneniu tejto rezolúcie.
Puigdemont nepožiada o azyl v Belgicku
Odvolaný katalánsky líder Carles Puigdemont v utorok na tlačovej konferencii v Bruseli uviedol, že pred referendom o nezávislosti Katalánska, ako aj po ňom presadzoval dialóg s Madridom, ktorý ho však odmietal.
Puigdemont zároveň vyhlásil, že v Belgicku o politický azyl nepožiada.

Podľa Puigdemonta samostatné Katalánsko nemôže byť budované na násilí, aj keď vláda v Madride práve násilie preferuje. Bývalý katalánsky líder taktiež odmietol obvinenia zo vzbury, ktoré proti nemu a jeho vláde vzniesla španielska prokuratúra.
"Sme tu v Bruseli, aby sme celej Európe ukázali naše problémy a poukázali na agresívny postup Madridu. Katalánci chcú viesť dialóg. Naša strana bude v Katalánsku aj naďalej legitímne vyvíjať činnosť... K tomuto problému treba zvoliť politický prístup. Privítame všetky alternatívne prístupy k zrušeniu platnosti článku 155, ktorý pôsobí deštruktívne na katalánsky ústavný systém," povedal v Bruseli Puigdemont.
Článok 155
Odvolaný katalánsky líder zároveň dodal, že jeho strana bude rešpektovať výsledky volieb do katalánskeho regionálneho parlamentu, ktoré sa budú konať v decembri.
Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta a oficiálne na základe článku 155 španielskej ústavy zaviedla nad Katalánskom priamu kontrolu. Španielsky premiér Mariano Rajoy ešte v piatok katalánsky parlament rozpustil a uviedol, že 21. decembra sa v tomto regióne budú konať voľby.
Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií proti Puigdemontovi a ďalším členom jeho regionálneho kabinetu.
Za tieto zločiny môžu byť spomínaní predstavitelia na základe španielskych zákonov odsúdení na dlhé tresty väzenia - na 30, 15 a 6 rokov. Puigdemont následne odcestoval spolu s niekoľkými svojimi bývalými ministrami do Bruselu.
Belgicko ho nepozvalo
Belgická vláda v utorok oznámila, že bude stále v kontakte so španielskymi úradmi, a to v súvislosti s pobytom odvolaného predsedu katalánskej vlády Carlesa Puigdemonta na belgickom území.

Belgický premiér Charles Michel uviedol, že Puigdemont, ktorý pricestoval do Bruselu v predchádzajúci deň, nedostane žiadne osobitné služby či láskavosti.
Michel napísal vo vyhlásení, že "vláda bude udržiavať riadne diplomatické kontakty so Španielskom v súvislosti so súčasnými okolnosťami".
Belgická vláda trvá na tom, že nijako nepovzbudzovala Puigdemonta, aby prišiel do Belgicka. Premiér Michel uviedol, že Puigdemont nie je v Belgicku "na pozvanie, ani na základe iniciatívy" belgickej vlády.
Odvolaný katalánsky líder má "tie isté práva a povinnosti" ako každý iný európsky občan, "nič viac, nič menej", dodal Michel vo vyhlásení.
Michel doplnil, že o Puigdemontovej prítomnosti v Belgicku ho informovali v pondelok a že jeho vláda opakovane "vyzvala v Španielsku na dialóg, aby sa vyriešila tamojšia politická kríza".
Predvolanie na súd
Španielsky najvyšší súd si na štvrtok a piatok predvolal šiestich bývalých členov vedenia rozpusteného katalánskeho parlamentu, aby odpovedali na otázky týkajúce sa prípadných obvinení zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií.
Obvinenia súvisia s minulotýždňovým vyhlásením nezávislosti Katalánska v regionálnom parlamente.
Súd v utorok uviedol, že šesť politikov, vrátane bývalej predsedníčky katalánskeho parlamentu Carme Forcadellovej, sa musí dostaviť v oba dni o 09.30 h SEČ. Nie sú podrobnosti o tom, kto bude vypočúvaný ako prvý.
Predvolania prišli krátko po tom, čo súd v utorok súhlasil s vyšetrovaním prípadu, a to na návrh španielskeho generálneho prokurátora. Prípadom uvedených politikov sa bude zaoberať najvyšší súd, pretože majú určitú formu imunity a súdiť ich môže len tento súd.
Prokurátor vzniesol podobné obvinenia na súde nižšieho stupňa, na Národnom súde, aj proti odvolanému predsedovi katalánskej vlády Carlesovi Puigdemontovi a jeho pravej ruke, bývalému vicepremiérovi Oriolovi Junquerasovi.
Civilná garda podnikla razie
Španielska Civilná garda podnikla v utorok razie v rôznych úradoch katalánskej regionálnej polície Mossos d'Esquadra, pričom sa zároveň začala uplatňovať priama kontrola španielskej centrálnej vlády nad Katalánskom.

Španielska štátna polícia skonfiškovala rôzne materiály súvisiace so sporným referendom o nezávislosti od Španielska z 1. októbra, pričom hľadala dôkazy o komunikácii katalánskej polície s regionálnymi úradmi počas hlasovania v referende.
Okrem hlavného sídla na predmestí katalánskej metropoly Barcelona s názvom Sabadell uskutočnila polícia aj razie na policajných staniciach v mestách Girona a Tarragona, informovali španielske médiá.
Dokumenty boli zhabané preto, aby poslúžili ako dôkazy pre obvinenia, že Mossos d'Esquadra zámerne neuposlúchli príkaz centrálnej vlády zatvoriť v deň referenda školy a ďalšie miesta hlasovania v Katalánsku.
Zosadený šéf Mossos d'Esquadra, Josep Lluís Trapero, v súčasnosti čelí obvineniam z poburovania proti (madridskej) vláde.