SAN JUAN. Experti OSN v správe kritizovali USA za podľa nich neefektívnu a neadekvátnu pomoc Portoriku zničenému hurikánom Maria, v porovnaní so živelnými pohromami v pevninských štátoch.
Viac ako päť mesiacov po búrke údajne v ostrovnom štáte panujú "alarmujúce" podmienky.
Bez elektriny aj strechy nad hlavou
Rekonštrukciu zničenej elektrickej siete naviac zabrzdil škandál okolo firmy Whitefish Energy, ktorá na ňu získala kontrakt v hodnote stoviek miliónov dolárov.
Hurikán Maria zasiahol Portoriko 20. septembra a vietor dosahujúci rýchlosť 250 kilometrov za hodinu vtedy okrem iného kompletne vyradil dodávky elektriny pre asi 3,5 milióna obyvateľov ostrova.
Momentálne miestna infraštruktúra produkuje asi 30 percent elektriny oproti skoršiemu normálu, napísal denník The New York Times.
K tisícom ľudí bez strechy nad hlavou stále nedoputovala pomoc a len hŕstka nemocníc po vyčíňaní Marie obnovila prevádzku.
Kontaminované zdroje pitnej vody
"Nemôžeme si nevšimnúť rozdielu v naliehavosti a priorite prisudzovania núdzovej pomoci v Portoriku v porovnaní s americkými štátmi zasiahnutými hurikánmi v predošlých mesiacoch," uviedla špeciálna pracovníčka OSN pre bývanie Leilani Farhaová v odkaze na hurikány Harvey a Irma, ktoré zničili Texas, respektíve Floridu.
Portoriko je štátom voľne pridruženým k USA s vnútornou samosprávou a Portoričania sú občanmi USA.

V pondelok zverejnenú správu o stave obnovy Portorika vypracoval tím 11 expertov OSN, ktorí v nej volajú po "svižnej a dobre financovanej krízovej pomoci".
Poukázali aj na správy o tom, že niektoré dostupné zdroje pitnej vody tu sú kontaminované.
Asi najväčším zdrojom starostí pre portorické úrady je momentálne obnova zdevastovanej rozvodnej siete elektriny, ktorá môže trvať aj pol roka.
V posledných dňoch ju navyše nabúrali otázky okolo spoločnosti Whitefish Energy, ktorá od portorického energetického úradu na tento účel podpísala zmluvu na 300 miliónov dolárov. Guvernér Portorika nakoniec v nedeľu oznámil, že kontrakt ruší.
Škandál okolo firmy Whitefish Energy
Pozornosť médií pritiahla najmä skutočnosť, že Whitefish Energy mala v čase vyčíňania hurikánu Maria iba dvoch zamestnancov.
Od tej doby už prijala ďalších 300 pracovníkov, avšak ďalšie otázky vyvolalo zistenie, že výkonný riaditeľ Whitefish Andy Techmanski sa osobne pozná s americkým ministrom vnútra Ryanom Zinkom.

Celú vec podľa agentúry AP mienia vyšetrovať audítori Ministerstva vnútornej bezpečnosti a podľa denníka The Wall Street Journal taktiež Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
Posledný informáciu sa ale The New York Times nepodarilo overiť.
Zadlžený úrad Prepa sa obhajuje tým, že mladá spoločnosť zo štátu Montana bola jedinou, ktorej ponuka nevyžadovala zloženie zálohy.
Riaditeľ energetického úradu Ricardo Ramos tiež minulý týždeň chválil jej doterajšiu prácu na zničenej rozvodnej sieti. Ryan Zinke a celá administratíva vo Washingtone sa od zmluvy dištancovali s tým, že išlo výlučne o iniciatívu Portorika.