WASHINGTON, BRATISLAVA. „Myšlienka, že falošné správy ovplyvňovali (americké) voľby je dosť šibnutá myšlienka.“ Slová zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga dnes vyznievajú ešte „šibnutejšie“.
Povedal ich ešte v novembri 2016 krátko po novembrových voľbách, v ktorých podľa kritikov aj vďaka ruským „fake news“ zvíťazil Donald Trump.
Dnes, keď od Zuckerbergovho vyhlásenia prešiel takmer presne rok, je všetko inak. Falošné správy z dielne ruských hackerov sa šíria rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. A aj keď Facebook to zatiaľ oficiálne nepriznal, práve jeho sieť poskytuje ruským trollom najviac priestoru.

Pokusy Ruska ovplyvniť prostredníctvom internetu kampaň pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016 boli podľa amerických médií oveľa rozsiahlejšie, než sa doteraz predpokladalo.
Len cez Facebook mohlo v rokoch 2015 až 2017 prísť do kontaktu s politickými komentármi, správami a ďalším obsahom pochádzajúcim od ruských trollov až 126 miliónov používateľov v USA.
Odhalenia prichádzajú len deň po tom, ako špeciálny vyšetrovateľ a bývalý šéf FBI Robert Mueller obvinil bývalého Trumpovho poradcu Paula Mannaforta z toho, že Rusi prostredníctvom neho ovplyvňovali prezidentské voľby.
Stopy vedú do Petrohradu
Televízia NBC, denníky Wall Street Journal a Washington Post či web Recode prinášajúci spravodajstvo o technológiách sa odvolávajú na písomné vyhlásenie, ktoré Facebook vypracoval na verejné vypočutie v senátnom výbore pre tajné služby.
36 746
- Toľko účtov na Twiteri malo niečo spoločné s ruskou agentúrou Internet Research Agency. Vygenerovali približne 1,4 milióna príspevkov.
Podľa neho vedie táto kampaň k spoločnosti Internet Research Agency sídliacej v Petrohrade, ktorá bola už v minulosti spájaná so šírením dezinformácií.
Facebook zatiaľ na obvinenia oficiálne nereagoval.
Spoločnosť však už začiatkom septembra oznámila, že pri internom vyšetrovaní našla 470 účtov, ktoré od júna 2015 do mája 2017 minuli takmer 100-tisíc dolárov (vyše 86-tisíc eur) na dezinformačnú reklamu.
Táto suma stačila na financovanie asi tritisíc reklám, ktoré mala objednať Internet Research Agency.
Vyše 120 miliónov používateľov je značné množstvo, keďže Facebook má v Severnej Amerike podľa najnovších údajov 236 miliónov aktívnych používateľov a Trumpa volilo takmer 63 miliónov Američanov. Facebook, lepšie povedané jeho nečinnosť, teda skutočne mohol ovplyvniť americké voľby.
Vyše milióna tweetov
Podobný problém má aj ďalší internetový gigant Google. Ten v pondelok prvýkrát verejne oznámil, že na svojich platformách objavil dezinformačný obsah tohto druhu.
Jeho zástupcovia Kent Walker a Richard Salgado na oficiálnom blogu spoločnosti Google napísali, že nitky vedú tiež k Internet Research Agency.
Na videoportáli YouTube, ktorá patrí spoločnosti Google, sa našlo 18 medzičasom zablokovaných kanálov, ktoré boli pravdepodobne spojené s ruskou kampaňou.

Celkovo bolo na nich nahratých okolo 1100 videí v angličtine, na ktoré používatelia počas posledných 18 mesiacov do zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta klikli približne 309-tisíc ráz.
Prevádzkovatelia mikroblogovacej služby Twitter zasa identifikovali 36 746 účtov zrejme spojených s ruským kontom, ktoré v posledných troch mesiacoch pred voľbami "automaticky generovalo obsah súvisiaci s voľbami", uviedol zdroj oboznámený s vyšetrovaním.
Tieto účty vygenerovali približne 1,4 milióna tweetov, ktoré vyvolali 288 miliónov odpovedí, komentárov, preposlaní a ďalších reakcií.
Zástupcovia spoločností Facebook, Google a Twitter vystúpia v utorok a stredu pred členmi viacerých kongresových výborov, ktoré sa zaoberajú podozreniami o zasahovaní Ruska do prezidentských volieb.
Americké tajné služby obvinili Moskvu z toho, že vlani zasiahla do predvolebnej kampane, aby pomohla republikánovi Trumpovi zvíťaziť nad jeho demokratickou vyzývateľkou Hillary Clintonovou. Kremeľ takéto zasahovanie odmietol.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nazval obvinenia blúznením. Píše o tom agentúra Interfax.
Loading
...