„Otrávili ma!“, zakričal americký vynálezca Stanley Meyer. Vybehol z reštaurácie, kde práve rokoval s investormi, a zakrátko zomrel. Jeho prelomový vynález – auto na vodný pohon – sa tak nikdy nedostal do výroby. Korporácie ho odmietajú a médiá o ňom záhadne mlčia.
Hoci Stanley Meyer naozaj existoval a zomrel už v roku 1998, článok o jeho záhadnej smrti aktuálne zverejnil dezinformačný server AC24.cz a na facebooku získava desiatky lajkov a iných interakcií.
Text z Meyera robí vynálezcu, no jeho „auto na vodný pohon“ je mimoriadne pochybná vec. Kým jej nesúlad so záujmami ropných korporácií je otázny, závažnejší je jej nesúlad so základnými zákonmi fyziky.
Čo vynašiel Stanley Meyer?
Meyer tvrdil, že dokázal bežný automobil prerobiť na vodný pohon. Namiesto benzínu sa ako palivo údajne dala použiť voda, ktorá sa „zvláštnou formou elektrolýzy“ rozkladala na svoje dva komponenty: na vodík a na kyslík. Vodík vzápätí slúžil ako palivo - pri rýchlej reakcii vodíka s kyslíkom by vznikala tepelná energia a odpadom by bola opäť voda.
Oxidáciu (výbuch) vodíka si skúšajú deti už v základnej škole a tento pokus zohráva kľúčovú úlohu aj vo filme Cesta do hlubin študákovy duše, kde tercián Ždimera vyrušovaním profesora spôsobí mimoriadnu udalosť.
Problém je, že nič nie je zadarmo, ani elektrolýza. Tento proces je energeticky náročný a skladovanie vysoko výbušného vodíka nie je práve práca pre amatéra. Meyer tvrdil, že jeho „zvláštna forma elektrolýzy“ vyžaduje menej energie ako známe formy, píše Wikipedia.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Encyklopédia uvádza aj to, že ak by Meyerov pohon fungoval podľa špecifikácií svojho výrobcu, bolo by to perpetuum mobile, ktoré by porušovalo prvý aj druhý zákon termodynamiky.
„Meyerov pohon obsahoval palivový článok, ktorý by dokázal rozdeliť molekulu vody s menším množstvom energie, než aké získate spojením oboch jej prvkov,“ analyzoval v roku 2007 Meyerov vynález autor Philip Ball v časopise Nature.
Skrátka, Meyerov motor by musel rozdeliť molekulu vody na vodík a kyslík (na to potrebujete energiu), vzápätí umožniť reakciu vodíka s kyslíkom (teda spätnú reakciu) a časť energie ešte použiť na pohon auta.
Otrávili ma!
Kuriózne je, že Meyerovi sa v deväťdesiatych rokoch podarilo na tento vynález prilákať investorov, až kým ho v roku 1996 dvaja z nich nezažalovali. Súd v americkom štáte Ohio ho uznal za vinného z kolosálneho podvodu a nariadil mu finančne odškodniť investorov.
Meyer v roku 1998 zomrel. Jeho brat vypovedal, že Meyer počas obeda s dvoma belgickými investormi náhle vybehol z reštaurácie a zvolal „otrávili ma“. Podľa následnej vyšetrovacej správy Meyer dlhodobo trpel vysokým tlakom a zomrel na mozgovú aneuryzmu.
Jeho „zakázaný vynález“ je obľúbenou témou konšpirátorov. Všetky patenty, o ktoré Meyer žiadal alebo ich dostal, sú dnes expirované a vo verejnej doméne. Ktokoľvek ich môže bezplatne použiť, revolúcia v automobilizme sa napriek tomu nekonala.
Článok zo servera AC24.cz na facebook preposlalo aj niekoľko ďalších stránok. Pri článkoch z AC24 je takmer vždy pravidlom, že texty v tom istom čase prevezmú aj facebookové stránky Stop mediální manipulaci, Svět kolem nás, Infowars.cz a Česi a Slováci podporujú ruský Krym.
