MADRID. Španielsky minister zahraničia Alfonso Dastis uviedol, že katalánsky líder môže znovu kandidovať v decembrových voľbách za predpokladu, že nepôjde do väzenia.
Dastis sa tak vyjadril v nedeľu na veľkom zhromaždení v Barcelone na podporu jednoty Španielska.
Separatisti sa volieb zúčastnia
Predstaviteľka hlavnej katalánskej separatistickej strany, ktorú odvolali z regionálnej vlády za presadzovanie nezávislosti, sa zaviazala, že vo voľbách porazia politické sily zastávajúce jednotné Španielsko.

Koordinátorka Katalánskej európskej demokratickej strany (PDeCAT) Marta Pascalová novinárom na tlačovej konferencii po stretnutí straníckych predstaviteľov povedala: "Pán Rajoy, uvidíme sa pri volebných urnách."
Pascalová mala na mysli španielskeho premiéra Mariana Rajoya, ktorého vláda prevzala kontrolu nad Katalánskom.
Zosadený predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont sa na straníckom stretnutí nezúčastnil. Ako už skôr uviedol nemenovaný predstaviteľ španielskej vlády, Puigdemont je v Bruseli, avšak Pascalová nepotvrdila miesto jeho pobytu.
Autonómiu im neberú
Puigdemont musel odstúpiť po tom, čo Madrid siahol odštiepeneckému regiónu na autonómiu pre jeho vyhlásenie nezávislosti.
Centrálna vláda zároveň prebrala kompetencie katalánskych úradov. Hlavný španielsky prokurátor v súčasnosti pripravuje obžalobu proti Puigdemontovi a ďalším katalánskym predstaviteľom za porušenie španielskych zákonov.
"Neberieme Katalánsku autonómiu. Iba ju znovuzavádzame," povedal Dastis pre televíznu stanicu Sky News. "Uvedomia si, že nemôžu robiť niečo bez dodržiavania zákonov a uzurpovať si moc."
Protest v Barcelone sa uskutočnil len deň po tom, čo Španielsko prevzalo priamu kontrolu nad Katalánskom a jeho vládou. Premiér Mariano Rajoy ešte v piatok večer oznámil, že sa rozhodol vypísať v regióne nové voľby, ktoré sa uskutočnia 21. decembra.
Loading
...
Medvedia služba
Lídri organizácie európskych menšín vo Viedni vyhlásili, že katalánski separatisti robia ostatným menšinám medvediu službu.
Predseda mimovládnej organizácie Federálna únia európskych národnostných menšín (FUEN) Loránt Vincze uviedol, že snahy odtrhnúť Katalánsko od Španielska "nie sú veľmi nápomocné", keďže vlády v ostatných krajinách sú čoraz vystrašenejšie a aj čoraz menej ochotné udeliť menšinám ďalšie práva.
"Chceme nájsť dobré riešenie v rámci našich štátov," povedal šéf lobistickej únie FUEN, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Vincze, ktorý šéfuje aj skupine zastupujúcej maďarské obyvateľstvo v Rumunsku, poukázal na to, že katalánski separatisti sa nepripojili k FUEN, keďže sami seba nepokladajú za menšinu, ale za národ.
Netrpezlivé Katalánsko
Luis Durnwalder, bývalý guvernér talianskej autonómnej provincie Južné Tirolsko, kritizoval Kataláncov za nedostatok trpezlivosti.

Separatisti si mali zvoliť rokovania, povedal Durnwalder, ktorý viedol severotaliansky región s prevahou nemecky hovoriaceho obyvateľstva do roku 2011.
"Trvalo nám 50 rokov, kým sme sa dostali tam, kde sme dnes," povedal o ceste Južného Tirolska k rozsiahlym ekonomickým, administratívnym a jazykovým právam.
"Môžeme povedať, že sme dosiahli veľmi slušnú autonómiu. Katalánci ju mohli dosiahnuť tiež, keby nespálili všetky svoje mosty," vysvetlil bývalý guvernér Južného Tirolska.
Durnwalder bol v pondelok vo Viedni, aby spropagoval úsilie FUEN zozbierať milión podpisov na podporu menšín. Podpisy by organizácii umožnili oficiálne požiadať o legislatívu EÚ na posilnenie jazykových práv, ako aj práv skupín bez vlastného štátu, napríklad Rómov.
Približne 40 až 50 miliónov z 512 miliónov obyvateľov Európskej únie rozpráva menšinovým alebo regionálnym jazykom, uviedol v správe Európsky parlament.