BERLÍN, PRAHA. Víchrica Herwart, ktorá sa v nedeľu prehnala Nemeckom, Českom a Poľskom, si vyžiadala osem obetí.
Poslednou obeťou je 60-ročný muž, ktorý zomrel v nemocnici v severočeskom Liberci. Na muža spadol strom v meste Bělá pod Bezdězom. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál Novinky.cz.
Nedeľný orkán si predtým v Česku vyžiadal dva ľudské životy. V lese pri mestečku Stařeč v okrese Třebíč spadol strom na ženu, v Jičíne usmrtil padajúci strom staršieho muža na ulici.
Nemecko hlási tri obete nedeľnej búrky. Dvoch mŕtvych hlásili z Poľska.
Poškodené trate
Tisícky Poliakov a Čechov sú stále bez elektriny, centrum nemeckého Hamburgu je zaplavené.
Železničná doprava v Nemecku po víchrici postupne obnovuje prevádzku. Na trati medzi Hamburgom a Berlínom však majú prvé vlaky opäť vyjsť až v piatok okolo 14:00 SEČ.
Cestujúci navyše musí počítať s ďalšími výpadkami, upozornila spoločnosť Deutsche Bahn.
Pri nemeckom ostrove Langeoog sa potopila nákladná loď prevážajúca 1 800 ton paliva, 22-člennú posádku sa podarilo zachrániť. Prerušená je cestná a železničná doprava aj na viacerých miestach v Českej republike.
Najsilnejší víchor na Snežke

V Poľsku búrka zasiahla predovšetkým sever a západ krajiny.
Jedna smrteľná nehoda sa stala v Západo-Pomoranskom vojvodstve na severozápade a druhá v Opolskom vojvodstve, ktoré leží pri hraniciach s Českou republikou.
Vietor v krajine niekde dosahoval v nárazoch okolo sto kilometrov za hodinu, najsilnejší bol ale víchor na Snežke, kde podľa televízie TVN24 namerali až 180 kilometrov za hodinu.
Popadané stromy blokovali premávku
Najhoršie bola postihnuté vojvodstvo Veľkopoľské, Pomoranské, Dolnosliezske, Západo-Pomoranské a Lubuské.
Od soboty tam hasiči celkovo riešili viac ako tisíc prípadov. Išlo najmä o popadané stromy, ktoré blokovali premávku na cestách a železnici.
Poškodené bolo tiež vedenie elektrického prúdu. V oblasti Poznane, kde vietor v nárazoch dosahoval rýchlosť až 104 kilometrov za hodinu, zostalo 40-tisíc domácností bez elektriny.
Zastavená železničná doprava
Vážne problémy v Nemecku veterný živel napáchal najmä v železničnej doprave. V siedmich spolkových krajinách sa vlaky zastavili takmer úplne a spoločnosť Deutsche Bahn oznámila, že kvôli značným škodám zostanú zastavené až do pondelňajšieho rána diaľkové spoje na hlavných trasách.
Podľa agentúr DPA sa to týka spojov z Berlína do Hamburgu, Frankfurtu nad Mohanom, Lipska a Drážďan, spojenie z Hannoveru do Brém a Dortmundu a tiež spojov medzi Dortmundom a Hamburgom.
Vietor na niektorých miestach Nemecka dosahoval rýchlosť až 140 kilometrov za hodinu.
Jeho rekordný silu, 176 kilometrov za hodinu, namerali na Fichtelberg, najvyššej hore nemeckej časti Krušných hôr.
Výnimočný stav v Berlíne
Od vyčíňania veterného živlu nezostal vedľa ďalších nemeckých miest ušetrený ani Berlín.
Hasiči tam vyhlásili výnimočný stav, keď len v noci na pondelok museli zasahovať asi v stovke prípadoch.
Búrka v metropole lámala stromy, na dvoch miestach spadlo lešenie. Dvaja prímestské vlaky v oblasti Berlína zasiahli stromy, nikto našťastie nebol zranený.
Silná búrka komplikovala dopravu na cestách a železniciach tiež v Rakúsku, obmedzená bola aj prevádzka na letisku v Salzburgu.
Z bezpečnostných dôvodov bola na niekoľko hodín uzavreté hlavná stanica vo Viedni, pretože vietor v jej blízkosti poškodil budovu vo výstavbe. Osobná doprava bola dočasne presmerovaná na viedenskú stanicu Meidling.
Viac škody než po orkáne
České poisťovne postupne sumarizujú škody nahlasované obyvateľmi po víchrici.
Spravodajský portál Novinky.cz v pondelok uviedol, že podľa meteorológov bol tento živel ničivejším než búrka Emma v roku 2008.
Česká poisťovňa mala v pondelok nahlásených 3700 škôd za takmer sto miliónov korún. "Počet škôd bude samozrejme narastať s tým, že ľudia postupne precitajú a začínajú počítať škody a kontaktovať poisťovňu," povedala pre Novinky.cz hovorkyňa ČP Ivana Buriánková.
Poisťovňa Kooperativa doposiaľ zaznamenala 2340 škôd za zhruba 90 miliónov korún. Poisťovňa Generali informovala o 502 škodách vo výške takmer 15,5 milióna korún. Odhaduje však, že celkový počet hlásených škôd bude napokon asi desaťnásobný.
Česká asociácia poisťovní (ČAP) si nateraz na celkový odhad škôd netrúfa, presnejší ho bude mať až o niekoľko týždňov.
"Pre porovnanie môžeme uviesť, že celková poistená škoda v prípade orkánu Kyrill v januári 2007 dosahovala sumu 2,2 miliardy korún. Išlo tak z pohľadu poisťovní o doposiaľ najväčšiu živelnú pohromu spôsobenú víchricou," povedal pre Novinky.cz analytik ČAP Petr Jedlička. Víchrica Emma napáchala v roku 2008 škody za viac než 1,3 miliardy korún.
Uzavreli cintoríny
Prudký vietor zasiahol aj Slovensko, kde podobne ako v okolitých krajinách spôsobil problémy v doprave.
V niektorých okresoch platí najvyššia výstraha pred vetrom. Meteorológovia upozornili na veľmi vysoké nebezpečenstvo ohrozenia ľudských životov a vzniku veľkých škôd.
Hasiči museli zasahovať napríklad kvôli popadaným stromom na cestách, hlásené sú tiež škody na budovách. V Bratislave sú z bezpečnostných dôvodov uzavreté cintoríny.
V obývaných oblastiach Slovenska dosahoval vietor rýchlosť 60 až 90 kilometrov za hodinu, ojedinele aj nad 100 kilometrov za hodinu.
Najvyššej rýchlosti, v nárazoch miestami až 180 kilometrov za hodinu, by mal vietor podľa meteorológov dosiahnuť na horách v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Tvrdošín.