BARCELONA, BRATISLAVA. Pred pol rokom bol Josep Lluis Trapero mimo Katalánska neznámou osobou. Nový šéf katalánskej polície Mossos d'Esquadra si meno získal až v auguste, keď viedol vyšetrovanie a zneškodnenie teroristickej bunky po útoku v Barcelone.
Na internete sa preslávil, keď na tlačovej konferencii odmietol odpovedať na otázky katalánskych médií po španielsky a zahraničných novinárov odbil dvojjazyčným „zbohom“.

Hrdý Katalánec je dnes pre jedných martýrom a hrdinom, iní ho vidia ako zradcu. Po vyhlásení nezávislosti a odvetných krokoch Madridu ho Španieli prepustili.
Traperov koniec však neznamená, že sa katalánski policajti pridajú na stranu Španielska.
Dilema, ktorú riešia, je zložitá – budú slúžiť Madridu a postavia sa proti demonštrantom, medzi ktorými sú ich rodiny a priatelia, alebo sa postavia národnej polícii na odpor?
Pri referende stáli bokom
Pred niekoľkými mesiacmi bola otázka lojality viac o pozícii a peniazoch. „Som za nezávislosť, ale nebudem riskovať svoju výplatu,“ povedal v júni pre agentúru AFP agent Mossos d'Esquadra Josep Miquel Milagros.
“Reakcia mossosu bude podobná ako tá 1. októbra. Teda nepredvídateľná a nejednotná.
„
Situácia sa však zmenila – pred pol rokom nikto neočakával, že sa vzťahy vyostria a Španielsko proti katalánskej nezávislosti tvrdo zakročí.
Aj Milagros tvrdí, že polícia sa dostane do veľmi ťažkej pozície. „No ako policajti musíme dodržiavať zákon, nemáme inú možnosť,“ hovorí.
Po tom, čo Katalánci v piatok vyhlásili nezávislosť, aktivoval Madrid ústavný článok 155, ktorým rozpustil nielen katalánsky parlament, ale ovládol aj policajné zložky.