WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to jeden z najväčších zabijakov Američanov, napriek tomu to pre väčšinu z nich až doteraz nebola príliš veľká téma. Opiáty, teda lieky, ktoré slúžia na utíšenie alebo zmiernenie bolesti, sa v Spojených štátoch vymkli spod kontroly.
64-tisíc
Američanov vlani zomrelo na predávkovanie opiátmi.
Len vlani zabili viac Američanov ako vojna vo Vietname, dopravné nehody a vírus HIV, celkovo až 64-tisíc ľudí. Odhaduje sa, že denne na predávkovanie liekmi proti bolesti zahynie 170 obyvateľov USA. Experti aj preto opiáty nazývajú najväčším vrahom v americkej histórii.
Rovnako však tvrdia, že kríza sa dá riešiť. Súhlasí s nimi aj prezident Donald Trump, ktorý preto vo štvrtok v celej krajine vyhlásil stav pohotovosti.
„Nemôžeme dovoliť, aby to pokračovalo,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Trump, ktorý o téme hovorí prakticky už od svojho zvolenia. „Je čas, aby sme oslobodili naše komunity od tejto závislosti.“
Čia je to chyba?
Angličtina nerozlišuje výrazy „drogy“ a „lieky“. Opiátom pritom môže byť jedno aj druhé. Pôvodne liek pomáhajúci pacientom sa na drogu môže premeniť vtedy, keď sa vymkne spod kontroly – teda keď užívateľ začne byť od neho závislý.
Podľa expertov zabíjajú opiáty ročne desaťtisíce Američanov. Často sú to ľudia, ktorí lieky proti bolesti začali brať pre banálne bolesti hlavy alebo napríklad po menších úrazoch. Neskôr sa však z nich stali regulárni narkomani.
Na tom, kto je za americkú epidémiu opiátov zodpovedný, sa experti nevedia zhodnúť. Podľa niektorých sú to farmaceutické firmy, pre ktoré je predaj liekov proti bolesti obrovským biznisom, keďže ich aspoň občas používa prakticky každý Američan. Podľa iných sú to nezodpovední lekári, ktorí ich predpisujú príliš nezodpovedne a najmä príliš masovo.
