BARCELONA, BRATISLAVA. Ešte v piatok ráno bolo Katalánsko regiónom v rámci Španielska s pomerne veľkou autonómiou. Čím je teraz, je veľmi ťažké povedať. V Madride ho berú ako súčasť svojho územia, ktorému však autonómiu dočasne odobrali, lebo miestni lídri porušovali zákon. A Katalánsko zas začína oslavovať prvé hodiny svojej nezávislosti.
„Je to smutný deň a rana pre demokraciu,“ povedal podľa Guardianu Carlos Carrizosa, poslanec katalánskeho parlamentu za pravicovú stranu Ciudadanos. „Správate sa ako bohovia, akoby ste boli nad zákonmi. Ako si môžete dovoliť len tak vyhlásiť nezávislosť, keď nemáte za sebou väčšinu občanov?“ odkázal separatistickým poslancom po hlasovaní.

Len tesná väčšina
Separatisti majú v regionálnom parlamente len tesnú väčšinu, no aj tak si odhlasovali oddelenie. Potvrdili tým výsledky referenda z 1. októbra, ktoré však Španielsko považuje za protiústavné.
Týždne neistoty a diskusií o tom, ako to vlastne s vyhlásením nezávislosti bude, ukončil vo štvrtok katalánsky premiér Carles Puigdemont, keď odmietol predčasné voľby aj vyhlásenie nezávislosti z jeho strany a otázku poslal do parlamentu. Tam hlasovali len separatisti, ostatní poslanci ešte pred samotnou voľbou sálu opustili.
V rovnakom čase prebiehala rozprava aj v parlamente v Madride. Premiér Mariano Rajoy si do Senátu prišiel po povolenie využiť ústavný článok 155, ktorým môže odobrať regiónu autonómiu. „Situácia je výnimočná a zasahuje veľmi veľa ľudí,“ povedal na začiatku rozpravy.
Odobrenie potom dostal výraznou väčšinou, ani opozičné strany totiž oddelenie Katalánska nepodporujú. Vláda tak mohla už večer zasadnúť a naplánovať, ako zasiahne proti separatistickým politikom v Katalánsku.
„Katalánci nepotrebujú ochranu pred tým, čo nazývajú španielskym imperializmom, ale pred menšinou, ktorá sa označuje za vlastníkov Katalánska a považuje sa za niečo výnimočné,“ vyhlásil Rajoy v parlamente.
Politici vo väzení?
Ako možné kroky sa v piatok poobede spomínali zosadenie katalánskych regionálnych politikov. Niektorí z nich možno skončia vo väzení, za rozvracanie štátu podľa španielskych zákonov hrozí až 25 rokov.
Dopustili sa ho vraj už tým, že zorganizovali protiústavné referendum, hlasovaním za nezávislosť v parlamente v tom len pokračovali.
Hneď po rezolúcii katalánskeho parlamentu Rajoy vyzval ľudí, aby zachovali pokoj a sľúbil, že obnoví „vládu právneho štátu v Katalánsku“. „Španielsko je veľkou krajinou a nie sme pripravení dovoliť, aby niektorí ľudia ničili našu ústavu,“ dodal.

Katalánsku nezávislosť na twitteri okamžite podporovali spriaznené separatistické hnutia, napríklad z Baskicka alebo Galície, no zo zahraničia prichádzali varovania, že nový štát nikto neuzná.
Európska únia aj NATO berú krízu ako vnútropolitickú tému, Katalánsku však dávajú jasne najavo, že ak by sa oddelilo, prišlo by o členstvo v týchto organizáciách. To si Katalánci neprajú.
“Správate sa ako bohovia, akoby ste boli nad zákonmi. Ako si môžete dovoliť len tak vyhlásiť nezávislosť, keď nemáte za sebou väčšinu občanov?
„
Tvrdia, že v súčasnosti doplácajú na to, že katalánska ekonomika živí chudobnejšie regióny Španielska, čo by sa v prípade nezávislosti skončilo.
Najmä bez násilia
Ekonómovia však upozorňujú, že nezávislosť by výrazne zasiahla firmy v Katalánsku a regiónu hrozí veľký prepad. Niektoré firmy už avizovali, že z krajiny by v prípade vyhlásenia nezávislosti odišli.
Predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že pre EÚ sa po hlasovaní katalánskeho parlamentu nič nemení a jediným partnerom na dialóg zostáva Španielsko. „Dúfam, že španielska vláda dá prednosť sile argumentu pred argumentom sily,“ dodal Tusk. Narážal tým na tvrdé zásahy španielskej polície počas referenda, ktoré sa dostali do sveta a poškodili imidž krajiny.