DAMASK, BRATISLAVA. Keď v apríli napadlo letectvo mesto Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib, väčšina ľudí v ňom ešte spala.
Štrnásťročná Mariam Abú Chalílová bola hore a videla, ako lietadlo zhodilo bombu na jednoposchodovú budovu.
Vznikol akýsi hríb žltej farby, po chvíli ju začali štípať oči. „Bolo to ako zimná hmla,“ popísala pre New York Times. Išla sa skryť dnu, ale neskôr už videla zasiahnutých ľudí, ako sa dusia.

Pri útoku zakázaným sarinom na mesto, ktoré ovládajú protivládni povstalci, zomrelo od 70 do 100 ľudí. A podľa zistení OSN to má jednoznačne na svedomí režim diktátora Bašara Asada, čím porušil medzinárodné právo.
Súdu či väzenia sa však obávať nemusí. Má za sebou vplyvného spojenca v Bezpečnostnej rade, Rusko dokonca zrejme zablokuje aj ďalšie pokusy o vyšetrenie chemických útokov.
Lietadlá mal len režim
Panel známy ako Spoločný vyšetrovací mechanizmus vznikol v roku 2015 po prvých dôkazoch, že v občianskej vojne v Sýrii sa používajú zakázané látky. Tie mal režim k dispozícii dlhodobo, no v roku 2014 sa zaviazal, že sa ich zbaví.
Panel vznikol spoluprácou OSN a Organizácie na zákaz chemických zbraní. Vyšetrovatelia však majú mandát len do polovice novembra. Ak ho Bezpečnostná rada OSN nepredĺži, svoju prácu panel skončí.
Američania sa snažia presvedčiť ostatné krajiny, aby mohli vyšetrovatelia pokračovať ešte aspoň rok. Rusko to v utorok odmietlo, chcelo najprv vidieť výsledky vyšetrovania z Chán Šajchúnu.